Huoli heräsi – minne katosi tunnettu rappiostriimaaja?
Pirkka Ukko, tuttavallisemmin ”Pirkkis”, on ollut kadoksissa lauantaiaamusta lähtien.
Suomalainen rappiostriimaaja on kadonnut Kreikan pääkaupungissa.
Seiskaan on tullut lauantaista lähtien kymmeniä huolestuneita viestejä: missä on rappiostriimaaja ”Pirkka Ukko”, eli Kari Liimatta?
Pirkka Ukko, tuttavallisemmin ”Pirkkis”, on ollut kadoksissa lauantaiaamusta lähtien.
Karin kanssa samalla matkalla on ollut "SampeF2"-niminen striimaaja, joka on julkaissut videoita, joissa etsii kadonnutta matkaseuralaistaan.
Passi revitty?
Sampen ja Pirkkiksen tiet erkanivat juuri lauantaiaamuna, kun Sampe halusi mennä nukkumaan – toisin kuin Pirkkis.
Myös ilmeisesti passi on ehditty repiä aiemmin eräässä lähetyksessä.
Tämän jälkeen Pirkkis jäi ulos liikuskelemaan, eikä häntä ole sen koommin tavoitettu.
Huoli on todellinen, sillä tuoreessa muistissa on rappiostriimaaja Ismo Tauriaisen kuolema lokakuussa.
Pottukoira: "Pahalta näyttää"
Myös Suomen tunnetuin rappiostriimaaja Jouko Kärkkäinen eli ”Pottukoira” on katoamisesta tietoinen.
– Olen huolissani.
Pirkkis on käynyt monesti Viron Harjumaalla Pottukoiran luona, ja yhdessä on matkattu aina Espanjaankin saakka.
– Olen tuntenut hänet pidempään kuin kukaan tässä striimiporukassa.
Alkujaan kaksikko on tutustunut Pottukoiran mukaan YouTuben kautta, kun Pirkkis oli tullut kommentoimaan videoita.
– Kyllä tämä pahalta näyttää, koska Kari ilmoittaa aina itsestään.
– Hän on ollut kadoksissa ennenkin, mutta on ilmoittanut itsestään aina jollain keinolla, Pottukoira huokaa.
"Ulkoministeriö on tietoinen"
Seiska kysyi ulkoministeriöstä, onko heille tullut tietoa suomalaisen katoamisesta Ateenassa.
Pirkka-Ukon kerrotaan repineen ennen katoamistaan passinsa.
– Ulkoministeriö on tietoinen julkisuudessa esitetyistä väitteistä, mutta ei voi kommentoida asiaa yksityisyyden suojan sekä salassapitoa koskevien säännösten vuoksi, ministeriön viestinnästä kerrotaan.
Ulkoministeriö muistuttaa myös, että katoamistapauksissa kunkin maan viranomaisilla on vastuu kadonneiden henkilöiden etsinnöistä.
Digi- ja väestötietovirastosta (DVV) kerrotaan Seiskalle, ettei heille ole tullut tietoa siitä, että kyseinen henkilö olisi menehtynyt.
Pirkkiksen katoamisesta on kertonut aiemmin viihdesivusto Gekkonen.