Henkeäsalpaavat kuvat punaiselta matolta! Kimi ja Minttu Räikkönen edustivat hävyttömän tyylikkäinä James Bondin ensi-illassa – Kimi kuin ilmetty agentti 007 ja Minttu käsittämättömän kaunis Bond-tyttö

Järjestyksessään 25. James Bond -elokuva 007 No Time to Die on vihdoin saanut maailmanensi-iltansa. Elokuva esitettiin eilen tiistaina (28.9.) samanaikaisesti Lontoon Royal Albert Hallissa ja Zürichin elokuvajuhlilla punaisen maton gaalajuhlallisuuksissa.
Jälkimmäisessä nähtiin myös suomalaista edustusta. Sveitsin Zürichissä supersuositun vakoiluelokuvan maailmanensi-iltaa kunnioittivat läsnäolollaan sinivalkoinen F1-ässä Kimi Räikkönen ja hänen vaimonsa Minttu Räikkönen.

Kansainväliset kuvatoimistot ovat välittäneet Kimistä ja Mintusta leuat loksauttavaa kuvamateriaalia. Pariskunta poseeraa punaisella matolla niin tyylikkäänä, että joku voisi luulla kyseessä olevan itse James Bond puolisoineen.
F1-maailmanmestari Kimi ei ole ainakaan toistaiseksi julkaissut juhlahumusta tunnelmiaan 2,5 miljoonalle Instagram-seuraajalleen. Minttu sen sijaan jakoi gaalatunnelmia Instagraminsa Stories-osiossa yli 250 tuhannelle seuraajalleen.

Mintun sometuksesta selviää kaunottaren luottaneen asuvalinnassaan luksusmerkki Pradaan, jonka kaunis luomus sopi hänelle kuin valettu. Minttu myös julkaisi videopätkän, jossa hän istuu kuuluisan aviomiehensä ökyauton kyydissä matkalla gaalaan.
Brittinäyttelijä Daniel Craigin tähdittämää 007 No Time To Die -filmatisointia on odotettu kuin kuuta nousevaa. Sen ensi-ilta on siirtynyt jo kolmesti koronaviruspandemian vuoksi. Peräti 250 miljoonan dollarin budjetin agenttiseikkailu saa Suomen ensi-iltansa torstaina 30.9.
Kimin vertaaminen Bondiin ei ole täysin tuulesta temmattu. Formula ykkösissä kaasuteltiin kaksi vuotta sitten Englannin Silverstonessa F1-historias 1007:s osakilpailu, jonka yhteydessä kisaviikonlopun aikana kuuluisaan brittivakoojaan tehtiin useita viittauksia.
Tuolloin F1:n virallisella Twitter-tilillä tultiin siihen tulokseen, että kaikista kuskeista Kimi olisi todennäköisin tosielämän agentti 007.
James Bond -teema on näkynyt myös tällä kaudella autourheilun kuninkuusluokassa. Syyskuun alun Monzan GP:ssä Aston Martinin F1-talli ajoi kisan poikkeuksellisesti 007-logolla Aston Martinin logon sijaan.
Legendaarisen brittitallin tempausta ei tarvinne sen kummemmin ihmetellä: Aston Martin on tuttu Bondin luottomenopelinä useassa agenttiseikkailussa.