Helena Ahti-Hallbergilta uskomaton paljastus

Kaikkiaan 85 esiintymisasua ommellut tanssinopettaja hätkähdyttää ehtymättömillä voimavaroillaan.
Tanssinopettaja Helena Ahti-Hallberg on ylpeä työnsä jäljestä Tanssien Tähtiin show'ssa.
Video: Helena paljastaa, missä häntä ei voita kukaan.
Esityksestä vastaavan tuontantoyhtiön johtajuuden lisäksi Helena on tehnyt puvustuksen aina suunnittelusta toteutukseen.
Helena tekee uskomattoman paljastuksen. Hän on ommellut itse kaikki 85 asua, joita tähtitanssijoiden yllä nähdään. Niihin on uponnut yli satatuhatta strassia.
– On se tekeminen ollut iso projekti, mutta onhan itse koreografian ja tarinan luominen ollut myös. Suunnittelu aloitettiin yli vuosi sitten. Sari Siikander on luonut loistavan käsikirjoituksen ja sitten valittiin musiikin. Sen jälkeen päätimme, kuka tanssii minkäkin roolin. Puvustus tulee vasta sen jälkeen, Helena avaa prosessia.
Tanssien Tähtiin show kiertää 21 esityksen verran ympäri Suomea levittämässä tanssin iloa.
– Meidät on otettu mahtavasti vastaan.
Pitkää päivää
Ellei strassien määrä jo lyönyt ällikällä, viimeistään Helenan ompelukoneen ääressä viettämät työtunnit saavat leuat loksahtamaan. Niitä ei oikeastaan ole edes laskettu. Helena on urakan ohella tehnyt tavalliseen tapaan töitään tanssinopettajana.
– Marraskuun alusta saakka olen ollut töissä aamukahdeksasta iltakymmeneen. Toki joululoma oli välissä.
Helena julkaisi helmikuussa Instagram-tililleen päivityksen, jonka mukaan hänellä oli ollut 11 yksityistuntia yhden päivän sisään.
– Minulle on annettu jotain ylimääräistä energiaa ihan synnyinlahjana. Tykkään tehdä töitä ja saan tehdä mielekkäitä asioita. Koen itseni tarpeelliseksi ja merkityksellisyys antaa virtaa. Uuvuttavuus katoaa silloin täysin.
– Tätähän tehdään intohimosta ja se palkinto on valmiin kokonaisuuden näkeminen.
Helena myöntää, että hyvinvoinnin peruspalikat ovat viime aikoina olleet hujan hajan.
– Unta olen saanut sen verran kuin olen ehtinyt välissä nukkua. Luojan kiitos, mieheni Eric on tuonut minulle aamiaisleipää ja välipalaa työhuoneelle.
