Hanna Kinnusen mysteeripaljastus

Hanna Kinnusen mysteeripaljastus

Suuria päätöksiä tehnyt näyttelijä haluaa raivata tilaa uudelle. Kotona hänestä paljastuu toinen puoli.

Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijä ja Aito Iskelmä -radiokanavan juontaja Hanna Kinnusen elämässä puhaltavat muutoksen tuulet.

Video: Paljastuksia Salattujen elämien kulisseista.

Salatut elämät -sarjasta tuttu Hanna kertoo Seiskalle sarjan 26-vuotissynttäreillä, että jatkaa Aito Iskelmällä helmikuusta alkaen vain yhtenä päivänä viikossa. Tähän saakka häntä on kuultu radion keskipäiväohjelmassa arkisin.

Hanna siis jatkaa perjantaisin Pitkä lounas -ohjelman tekemistä Jenni Alexandrovan kanssa. Aito Iskelmä tiedotti aiemmin, että Olennaisen äärellä -haastattelusarja puolestaan siirtyy viikonloppuohjelmistoon ja löytyy myös Suplasta.

Mainos
Mainos päättyy

Hanna on näin halunnut vähentää radion työtunteja, jotta saisi uusia ideoita ja tilaa luovuudelle.

– Ja jotta arjessa olisi aikaa tehdä vapaammin asioita. Jos ajatellaan, että monelle se 40-tuntinen viikko on se sataprosenttinen työviikko, niin laskeskelin tehneeni jo pitkään sellaista 300-400 prosenttia toistuvasti. Nyt vähennän johonkin 120:een prosenttiin.

– Olen innoissani, enkä malta oottaa, että vuosi pääsee kunnolla käyntiin.

Haaveissa jättikonsertti

Poikkeuksellista on, että Hannan maanantait tulevat pääsääntöisesti olemaan tänä vuonna vapaita. Tuolloin hän odottaa muun perheen lähtevän töihin ja kouluun, jolloin hän voi rauhassa mennä esimerkiksi salille tai kirjoittaa. Hannalta on luvassa jotain uutta mahdollisesti musiikkiin liittyen.

– Voin paljastaa, että mennyt joulukiertue Teemu Roivaisen kanssa motivoi minua, koska se meni niin hienosti. Se vahvisti ajatusta, ettei minun kannata ainakaan musa-alalta poistua... Hanna vihjaa mystisenä.

Mainos
Mainos päättyy

Hanna unelmoi suuresti. Hän haluaisi tehdä festivaalikeikkoja ja nousta ainakin kerran elämässään ison areenan lavalle konsertoimaan.

– En pelkää puhua unelmistani ääneen. Ei ole väliä, millä tavalla ne lopulta toteutuvat, mutta niistä ääneen puhuessa elämä menee niitä kohti.

Hanna teki valmistautumisen vuoteen 2025 jo marraskuussa. Päätökset ja muutokset oli siis jo suunniteltu ennen juhlapyhiä, jotta Hanna sai lomailla rauhassa.
Hanna teki valmistautumisen vuoteen 2025 jo marraskuussa. Päätökset ja muutokset oli siis jo suunniteltu ennen juhlapyhiä, jotta Hanna sai lomailla rauhassa.

Kaapit järjestykseen

Kun Hanna pääsee kotona vauhtiin, hänestä paljastuu toinen puoli. Ainakin näin alkukeväästä hän arvelee tekevänsä kotitöitä.

– Todennäköisesti luukutan musiikkia täysillä ja siivoan kaappeja, Hanna nauraa.

Mainos
Mainos päättyy

– Ei ole ollut viime vuonna aikaa tehdä perusteellista suursiivousta. Tämä on vähän outo juttu, josta haaveilen. Siinä siivouksen ohessa ajatus lentää, ja ympäristön järjestys antaa tilaa hengittää. Minua häiritsevät vaatekasat kodinhoitohuoneen pöydällä. Kyllähän niitä välillä arjessa kerääntyy, mutta tänä vuonna ei!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Hanna Kinnusen mysteeripaljastus