Folke Westillä todettiin syöpä – kertoo nyt voinnistaan
Vuonna 2014 Folke joutui vähentämään työtaakkaansa, kun hänen kielessään havaittiin syöpä.
Folke Westerholmia, 75, eli tunnetummin Folke Westiä voidaan oikeutetusti kutsua legendaksi jo eläessään.
Maailmanmatkailulla vuosikymmenten uran tehnyt reissumies on tuottanut jo runsaat 650 tv-jakso yli sadasta maasta. Lisäksi hän on ollut ryhmämatkojensa johtajana ja oppaana.
Seiskan reportteri tapasi pääosin Panamassa ja Kuubassa asuvan reissu-Folken yllättäen Varsinais-Suomessa Somerolla. Mikä toi miehen keskelle vehreintä suomalaista maaseutua?
– Tulin Baddingin ja Unto Monosen jalanjäljissä, jotka ovat molemmat täällä asuneet. Kiertelin kaksi päivää eri puolilla Someroa ja ihastuin nähtävyyksiin. Aion ryhtyä vetämään ryhmäretkiä tänne ensi kesänä.
Eläkkeelle 85-vuotiaana
Helsinkiläislähtöisen Folken tie kulki jo aikoinaan maailmalle hänen työskennellessään matkatoimistojen asiantuntijaoppaana erityisesti Kuubassa sekä Keski- ja Etelä-Amerikan maissa.
Töissään Havannassa 21 vuotta sitten West tapasi nykyisen, häntä 35 vuotta nuoremman vaimonsa.
– Olin nukkunut pommiin, kun Fidel Castro piti suurella aukiolla vappupuheensa. Ihmismassat valuivat jo pois, kun saavuin paikalle. Sitten näin erään vanhemman ja nuoremman daamin. Esitin turistia ja kysyin heiltä reittiohjeita keskustaan. Loppu onkin sitten historiaa.
Folke ja Lene Marbel avioituivat 2007.
Tiesitkö?! Matkailuohjelmista tutun Folke Westin poika on tunnettu räppäri!
Diagnoosi järkytti
Folken työmäärä on lähes hengästyttävä. Yleensä hän on reissun päällä 11 kuukautta vuodesta.
Vuonna 2014 hän joutui kuitenkin vähentämään työtaakkaansa, kun hänen kielessään havaittiin syöpä. Se oli tehnyt kolme etäpesäkettä.
– Alkujärkytyksen jälkeen päätin, etten anna periksi. Kävin läpi hyvin rankan vuoden hoidoissa. Lenestä, lapsistani ja sisaruksistani tuli korvaamaton apu paranemisessani, ja sain uuden alun elämälleni.
Syöpä ei ole onneksi uusiutunut, ja 75-vuotias virrantäyteinen tervaskanto on taas kiinni monessa projektissa.
– Tv-ohjelmien tuottaminen koti- ja ulkomailta, matkanjohtajana olemista, uusien kohteiden metsästämistä… Iskulauseeni on, että se paras matka on vielä edessä. Se pitää minut liikkeessä.
Folken Suomen-visiitti kestää näillä näkymin syksyyn saakka.
– Minun ja Panamassa kokkina työskentelevän Lenen suhde kestää hyvin pitkätkin välimatkat. Rakkaus roihuaa taas kahta kovemmin, kun näemme jälleen!
Matkailulegenda Folke West, 72, päättäväisenä koronapandemian keskellä: Jään Kuubaan!