Ex-NHL-kiekkoilija Peter Ahola myy maineensa mustanneen kohutalon!

Ex-NHL-kiekkoilija Peter Ahola myy maineensa mustanneen kohutalon!
Ex-NHL-kiekkoilija Peter Ahola myy maineensa mustanneen kohutalon!
Mainos
Mainos päättyy

Entinen NHL-kiekkoilija Peter Ahola on laittanut myyntiin Espoon Westendissä sijaitsevan omakotitalonsa 1,79 miljoonalla eurolla. 190-neliöisessä talossa on 5 huonetta, keittiö ja saunaosasto.

Kiinteistöä voi hyvällä syyllä kutsua kohutaloksi, sillä sen rakennusvaiheessa tapahtui asioita, joiden vuoksi Ahola menetti maineensa. Helsingin hovioikeus päätti viime keväänä, että Ahola oli käyttänyt epäasiallisesti hyväkseen lapsuudenystävänsä Max Jääsvuon heikkoa terveydentilaa ja talousahdinkoa suostutellessaan tämän epäedulliseen rakennussopimukseen.

Ambulanssihenkilökunta löysi Jääsvuon vain muutamia tunteja sopimuksenteon jälkeen istumassa lumihangessa ja toimitti hänet sairaalahoitoon kahdeksi viikoksi.

Seiska 10/2012 kertoi Peter Aholan talosotkusta.

Ex-NHL-kiekkoilija Peter Ahola myy maineensa mustanneen kohutalon!
Mainos
Mainos päättyy

Jääsvuo vaati Aholalta 330 000 euroa, sillä hänen rakennusyhtiönsä oli tehnyt 70 prosenttia sovituista rakennustöistä. Aholan mukaan vain 25 prosenttia töistä oli tehty, ja hän oli jo maksanut osuuden eli 180 000 euroa.

Hovioikeus piti Aholoiden menettelyä moitittavana ja julisti talosopimuksen pätemättömäksi.

Kesäkuussa annetun päätöksen mukaan Ahola joutuu korvaamaan Jääsvuolle 96 000 euroa.

Jääsvuo ei kuitenkaan tyydy ratkaisuun, vaan hakee valituslupaa korkeimmasta oikeudesta. Myös Ahola hakee valituslupaa ja välituomion kumoamista. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan