Ex-kansanedustaja Susanna Koski lataa suorat sanat: "Paljon vähemmällä pääsee..."
Poliitikko Susanna Koski ei suoranaisesti haikaile takaisin kansanedustajaksi.
Susanna Koski on yksi neljästätoista julkkiskilpailijasta, jotka osallistuvat Erikoisjoukot-ohjelmassa erikoisjoukkojen pääsykokeisiin valmistavalle koulutusleirille. Ohjelma kuvattiin viime syksynä ja se televisioidaan tänä keväänä.
Susanna kertoi kuulumisiaan ohjelman lehdistötilaisuudessa viime viikolla.
Susanna toimii nykyään alue- ja maakuntapolitiikassa Pohjanmaan lakeuksilla. Lisäksi hän pyörittää omaa yritystään.
- Minulla on yhden naisen konsulttitoimisto. Vien teollisia toimijoita päättäjien pöytiin Helsingissä ja Brysselissä aina kun tarvitaan, Susanna taustoittaa.
Susanna työskenteli Kokoomuksen kansanedustajana vuosina 2015–2019. Hän nousi takavuosina otsikoihin kohauttavilla poliittisilla lausunnoillaan, esimerkiksi turkistarhauksen puolestapuhujana. Myös Susannan ihmissuhdekuviot kiinnostivat, sillä Seiska uutisoi vuonna 2018 hänen sutinoistaan rokkari Jussi69:n kanssa.
Susanna Koski ja Jussi 69 hempeilivät Johnny Deppin keikalla - kuvat!
Susanna oli lehdistötilaisuudessa vaitonainen mahdollisista parisuhdekuvioistaan. Hän totesi Seiskalle kryptisesti, että kotona on rakkaita.
Seiska uteli Susannalta, kaipaako hän takaisin eduskuntaan.
- Joo ja en. Onhan se työnä sellainen, mitä on saanut tehdä tosi suurella intohimolla ja antaumuksella, Susanna alusti ja jatkoi:
- Politiikka on muuttunut ihan valtavasti näiden vuosien aikana. Sinne on tullut paljon kierreulottuvuuksia somen myötä. Keskustelukulttuuri ei ole mielestäni muuttunut yhtään parempaan suuntaan. Kansanedustajan työ on varmasti paljon kuormittavampaa, mitä se on aikaisemmin ollut. Edelleen politiikka kuohuttaa ihmisiä, se on hyvä että yhteisistä asioista puhutaan, Susanna totesi.
- Paljon vähemmällä pääsee, kun on niin sanotusti täällä laidalla, Susanna summasi nykyisestä työstään paikallispolitiikassa.
Erikoisjoukot Nelosella 12.3. alkaen klo 21.