Erika Helin romahti Suomen huutokauppakeisari -tv-ohjelman jälkeen myytyään Playboy-lehteään
Erika Helin kertoo, ettei pystynyt tuolloin muuta kuin itkeä ja nukkua.
Onlyfansistakin tuttu Erika Helin kertoo jälkikäteen tuntemuksiaan oltuaan Suomen huutokauppakeisari -tv-ohjelmassa.
Erika Helin osallistui noin vuosi sitten Suomen huutokauppakeisari -ohjelman 15. tuotantokaudelle. Kyseessä oli kauden avausjakso, jonka aikana Aki ja Heli Palsanmäki poikkesivat Jyväskylään tapaamaan Erika Heliniä tämän kutsumana. Erikalla oli tarjolla huutokauppa-pariskunnalle sekalaista tavaraa. Pöydälle oli aseteltu ratsastuskengät, kypärä, jääkiekkoluistimet, posliininukke ja pelastusliivit. Pöydällä koreili myös Playboy-lehti, jossa myös Erika itse oli. Erika kertoi käyneensä Portugalissa kuvausmatkalla vuonna 2019. Lehden ilmestymisen jälkeen hän myi niitä Suomessa noin 100 kappaletta ja kaikki menivät hänen mukaansa oitis kaupaksi.
Erika pyysi kaikista tuotteista yhteensä 1000 euroa, mutta tätä Aki ei niellyt ja pyysikin naista yksilöimään tuotteet. Ohjelmassa Erika pyysi 4,95 euroa maksaneesta lehdestä 200 euroa, mikä sai täystyrmäyksen Heliltä.
Erika Helin pyytää Aki Palsanmäeltä hirvittävän summan Playboy-lehdestään – Heliltä täystyrmäys
Vuosi sitten televisiossa nähty jakso sai Erikan avautumaan nyt tunteistaan somessa. Erika kertoo romahtaneensa tuolloin saamaastaan palautteesta jakson jälkeen.
– Somekiusaaminen on paljon ollut pinnalla ja koskettanut omaakin elämää syvästi. Noin vuosi sitten osallistuin Huutokauppakeisari-ohjelmaan, jossa myin mm. Playboy-lehteäni Palsanmäille. Asettamani 200€ hinta aiheutti närkästystä ohjelman katsojissa, ja viestiboxi täyttyi järkyttävistä viesteistä joista rajuimmat jälleen kerran tappouhkauksia, Erika kertoo Instagramissa.
Itkemistä ja nukkumista
Kaunotar kertoo ikävien viestien tuleen erityisen vaikeaan aikaan.
– Samaan aikaan makasin sairaalassa osastolla, johon olin joutunut päivystyksen kautta kiireelliseen hoitoon. Olin yöllä saanut päivystyslääkäriltä hätäisen arvion, etten koskaan voisi saada lapsia.
– Asioiden kasaannuttua hajosin henkisesti aivan täysin. En tuolloin pystynyt juuri kävelemään omin jaloin, ja päivät kului sängyssä yksinään omien ajatusten kanssa. Koko elämältä lähti hetkellisesti pohja enkä pystynyt muuta kuin itkemään ja nukkumaan.
Erika ei halunnut kertoa tuolloin olotilastaan.
– Otin tarkoituksellisesti pitkän hiljaisen jakson somessa, ja lähdin rauhallisempaan ympäristöön keräämään palasia yhteen. Keväällä elämänilo alkoi jälleen löytyä, ja tähän päivään mennessä voin jo melko hyvin vaikka terveyshuolet edelleen painaakin takaraivossa.
Kaunotar muistuttaakin jokaista olemaan ystävällinen muille.
– Koskaan et voi tietää millaista helvettiä joku käy läpi omassa elämässään, ja pieni tai isompikin tönäisy voi olla se viimeinen, joka työntää yli laidan. Ollaan siis ystävällisiä toisillemme, Erika kirjoittaa.
Erika Helin tulistui tv-sarjan kulisseissa: "Urkitaan osallistujien seksuaalihistoriaa"