Erika Helin jyrähtää Aku Hirviniemelle: Älä väärinkäytä asemaasi!

Erika haluaa lähettää Akulle terveisiä Seiskan välityksellä.
Seiskan saamien tietojen mukaan ex-missi Erika Helin, 29, on saanut näyttelijä Aku Hirviniemeltä, 39, epämiellyttäviä törkyviestejä.
Erikasta Akun käytös ei ole millään muotoa hyväksyttävää. Missmittelöistä tuttu kaunotar sai viimeisimmän törkyviestin Akulta toukokuun lopulta, mutta muutaman vuoden aikana niitä on tullut muitakin.
– Se, että nimekäs, koko valtakunnan tuntema tv-julkkis lähettelee viestejä, tuntuu totta kai aluksi imartelevalta, itsekin viihdemaailmassa uraa luova Erika kertoo.
– Luonnollisesti myös itse halusin olla hänelle mukava ja kohtelias ihan siksi, että viihdebisneksessä työt hyvin usein tulevat suhteiden kautta ja kaikki kontaktit ovat tärkeitä.

Lue lisää: Vuosien piina! Erika Helin hermostui Aku Hirviniemen törkyviesteistä
”Käyttää asemaansa väärin”
Mutta Akun harrastamalla viestittelyllä on Erikan havaintojen mukaan toinen, ikävämpi puoli.
– Mielestäni Aku käyttää auktoriteettiasemaansa väärin, sillä hänen roiseista vihjailuviesteistään tulee epämiellyttävä fiilis, julkkiskaunotar napauttaa.
– Itse olen hänen ehdotuksistaan kieltäytynyt kohteliaasti. Mutta monet nuoremmat eivät välttämättä uskalla tehdä samaa peläten siltojen polttamista ja sitä kautta uran kuolemista pystyyn.

Lue lisää: Aku Hirviniemeltä törkyviestejä Erika Helinille – näin suosikkinäyttelijä reagoi Seiskan yhteydenottoon
”Viestisi eivät ole vitsejä, Aku”
Erika Helinin mielestä Akun viestittely on ollut erikoista senkin vuoksi, etteivät he koskaan ole tavanneet kasvotusten.
– Vaikka Aku kuittaisikin nämä viestit vitseiksi, mielestäni tällaisten lähettäminen ei ole soveliasta henkilölle, jota ei edes tunne.
Erikoiseksi tilanteen tekee myös se, että viestien lähettelyaikaan Aku on ollut parisuhteessa Sonja Kailassaaren kanssa. Sonja ja Aku ovat olleet yhdessä vuodesta 2018 lähtien, ja heinäkuussa 2023 he saivat ensimmäisen yhteisen lapsen.

Erika haluaakin lähettää Akulle terveisiä Seiskan välityksellä.
– Olet saavuttanut urallasi todella paljon, ja sinulla on Suomen viihdemaailmassa hyvä asema. Älä väärinkäytä sitä, vaan kunnioita ihmisiä ympärilläsi. Liian roisien viestien vastaanottamisesta tulee ikävä olo.

Lue lisää: Erika Helin Aku Hirviniemen törkyviesteistä: Ehdotti kolmen kimppaa
Alaikäiset uhreina
Vaikuttaisi siltä, ettei edes Akun kolmen vuoden takainen rikostuomio ole saanut miestä harkitsemaan lähettämiensä viestien sisältöä.
Nimittäin vuonna 2020 Turun hovioikeus katsoi suosikkinäyttelijän syyllistyneen rikokseen, mutta jätti rangaistukseen tuomitsematta kahdesta seksuaalisesta ahdistelusta. Akun uhreina oli kaksi 17-vuotiasta tyttöä. Rikokset luettiin syyksi, mutta rangaistusta ei tuomittu, sillä hovioikeuden mukaan teko oli vähäinen.

Ahdisteli ja puhui rivoja
Tapahtumat saivat alkunsa Riihimäeltä kesäkuussa 2018.
Tuolloin Hirviniemi tapasi hänelle entuudestaan tuntemattomat 17-vuotiaat tytöt yöaikaan. Syyttäjän mukaan Hirviniemi käytti hyväksi asemaansa julkisuuden henkilönä ja pyysi alaikäisiä tyttöjä tutustumaan kotiinsa.
Asunnossa Hirviniemi muun muassa pyysi tyttöjä saunaan, puhui heille rivoja ja ahdisteli tyttöjä heidän vastustelustaan huolimatta. Lopulta toinen tytöistä soitti Hirviniemen asunnolta hätäkeskukseen. Pian poliisipartio saapui paikalle, ja tapaus poiki rikosilmoituksen.
Syyttäjä nosti syytteen, sillä kyseessä oli virallisen syytteen alainen rikos. Tytöt itse eivät koskaan tehneet rikosilmoitusta, eivätkä siten vaatineet Akulta mitään korvauksia.
Aku itse kiisti syytteet ja kuvaili kotinsa tapahtumia Facebookissa ”kotibileiksi”.