Entinen Miss Suomi Päivi Riipinen viettää ensi vuonna 40-vuotishääpäiväänsä – paljastaa pitkän liiton salaisuuden: ”Sitten yhtäkkiä kupla puhkeaa ja erotaan”

Päivi ja Pekka Riipinen
Mainos
Mainos päättyy

Vuoden 1979 Miss Suomi Päivi Riipinen (o.s. Uitto), 64, ei koskaan uskonut, että voittaisi Suomen kauneimman naisen tittelin. Luontoa rakastaneelle neidolle missikisat olivat vain seikkailu, joihin lähti mukaan ystävänsä tueksi.

– Kun voittaja julkistettiin, höyrysin lavan takana omia juttujani. Sitten kun sanottiin, että minun pitää mennä lavalle, löin kädet polviin ja nauroin. Meni oma aikansa tajuta, että olin oikeasti voittanut. Siksi olin kuvissakin niin ällistyneen näköinen, Päivi muistelee.

Oulusta kotoisin oleva Miss Suomi asui missivuotensa ajan Helsingissä mutta kaipasi takaisin pohjoisen luontoon. Päivi oli tutustunut jo lapsena Kuusamon mökkireissuilla paikalliseen poikaan Pekka Riipiseen, 66, ja pian missivuoden jälkeen juhlittiinkin heidän häitään Kuusamossa.

Päivi ja Pekka Riipinen  viettävät ensi vuonna  40-vuotishääpäiväänsä.
Päivi ja Pekka Riipinen  viettävät ensi vuonna  40-vuotishääpäiväänsä.

Vuoden 1979 Miss Suomi Päivi Uitto toteutti unelmansa Pekka-rakkaansa kanssa – tältä missikaunotar näyttää nyt

Mainos
Mainos päättyy

Metsästystä harrastanut Pekka sekä kalastusta ja marjastusta rakastava Päivi päättivät vuonna 1989 toteuttaa unelmansa perustamalla Kuusamoon pienen riistakaupan.

Pienestä riistakaupasta alkanut  yritys on vuosien varrella kasvanut.  – Kun vanhemmat aloittivat villiruuan parissa, niin kaikki pitivät heitä ihan hulluina, Päivin poika Markus Riipinen sanoo.
Pienestä riistakaupasta alkanut  yritys on vuosien varrella kasvanut.  – Kun vanhemmat aloittivat villiruuan parissa, niin kaikki pitivät heitä ihan hulluina, Päivin poika Markus Riipinen sanoo.

– Myimme siellä muun muassa karhua ja poroa. Vuonna 1992 näin unen, että meillä olisi myös Rukalla myymälä, ja taalat vain pyörivät silmissäni. Pekka lähti siltä istumalta katselemaan sopivaa paikkaa Rukalta, ja niin perustimme riistakahvilan ja -kaupan, joka toimii yhä ravintolana, Päivi kertoo ylpeänä.

Nykyisin eläkkeellä oleva yrittäjäpari viettää ensi vuonna 40-vuotishääpäiväänsä. Heillä on selkeä vastaus siihen, miksi kaikkien rankkojenkin vaiheiden jälkeen heidän liittonsa on kestänyt.

– Meillä eivät asiat jää keskustelematta, kaikki puhutaan suoraan. Pahinta avioliitossa on se, että ihmiset ovat tuppisuita eivätkä puhu tunteistaan. Sitten yhtäkkiä kupla puhkeaa ja erotaan.

– Sekin on tärkeää, että jos toinen haluaa mennä jonnekin, niin saa mennä. Ei siitä sen kummemmin turista, sillä et sinä toista omista kuitenkaan, Päivi toteaa.

Ex-missi Päivi Riipinen loi menestysyrityksen kovalla työllä – ”Jotkut ajattelevat, että olemme saavuttaneet kaiken julkisuuden ansiosta”

Mainos
Mainos päättyy

Koko elämänsä kiireistä elämää viettänyt pariskunta on koronan vuoksi joutunut viettämään paljon aikaa kotona. He kokevat tämän kuitenkin positiivisena asiana.

– On tehnyt ihan hyvää, että on saanut luvallisesti vain maata. Lapin ihmiset ovat tajunneet sen, että välillä pitää vain olla.

Vauhtia on hieman hidastanut sekin, että Pekan toinen jalka jouduttiin vuosi sitten amputoimaan säärestä alaspäin jalkaan pesiytyneen bakteerin takia.

– Kunhan tästä koronasta päästään, niin ajatuksena on, että muuttaisimme jatkossa joksikin aikaa vuosittain Espanjaan. Ja jos löytäisimme täältä Kitkajärveltä mökin, missä voisimme kalastaa ja nauttia luonnosta, Päivi haaveilee.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan