Ellen Jokikunnaksen eläinpäivitys jakaa mielipiteitä somessa – "Apua!"

Oletko itse haltioissasi vai kauhuissasi?
Tv-juontaja Ellen Jokikunnas, 47, jakoi mielipiteitä heräävän eläinaiheisen somepäivityksen.
Ellen Jokikunnas päivitti Jari-puolisonsa kanssa tunnelmia lepakoiden keskeltä. Ellen ja Jari Rask olivat haltioituneita suloisista otuksista, jotka on heille varsin tuttuja vuosien varrelta.
– Terkkuja Röykän asemalta, eli bat cavesta! Käytiin nopsaan moikkaamassa ennen reissua vintillä meidän herttaiset lepakot, korvayököt, jotka pitävät vintin kunnossa kaikilta öttiäisiltä, Ellen aloittaa Instagram-päivityksessään.
Eläinrakas Ellen jakoi tunnelmiaan yhden kuvan ja kahden videon kanssa.
– Aina näihin aikoihin kun tulee poikasia, niitä putoaa pihalle vintin ikkunasta ja jokakesäinen puuha on palauttaa vauvat takaisin emoilleen. Tämä kyseinen lepakkolaji on vieläpä tosi lempeä, ei ole koskaan edes yrittänyt purra käsiteltäessä, hän kirjoittaa ja lisää:
– Toki yleensä jos mahdollista, kosketaan vain hanskat kädessä, varsinkin jos pelastettava on jo isompi yksilö.
Kommentteja satelee
Nurmijärvellä asuva pariskunta sai julkaisuunsa varsin monimuotoisia kommentteja. Osa oli kauhuissaan lepakoista, ja osan mielestä ne ovat varsin ihania otuksia.
– Voi eiiiii, ex-nyrkkeilijä Elina Gustafsson herkisteli käsistä tehtyjen sydänemojien kanssa.
– Eikö se äiti lepakko tykkää huonoa, kun ihminen haiskahtaa poikasesta? Ihania otuksia, ihania työkii, kun pelastatte takaisin emoille, kommentoi toinen.
– Apua! Itse en uskaltaisi koskea lepakkoon, ainakaan aikuiseen. Voiko lepakkovauvoilla olla rabiesta?
– Voi että te ootte ihania (sydän) Moni kiljuisi kauhusta, kun ei ole tietoa eikä ymmärrystä luonnosta. Ite saan ihailla vesisiippoja, kun niitä lentelee pihalla.
– Te olette kyllä ihania, jatkui kommenteissa.
Ellen ja Jari ovat avoimesti puhuneet julkisuudessa myös adoptioprosessin etenemisestään.
Perheen elämää on voinut seurata kevään aikana myös heidän omasta MTV Katsomossa esitetystä tv-sarjasta nimeltään Unelmia Italiassa. Kaksikko on kunnostanut vanhaa kivitaloa Italian maaseudulla.