"Ei naurattanut, ei edes hymyilyttänyt" Putous-katsojat purkavat pettymystään somessa - tälle sketsihahmolle povataan voittoa

putous
Mainos
Mainos päättyy

Putous-huumorisarjan 14. tuotantokausi alkoi MTV3:lla lauantaina (5.2.). Uuden kauden ohjaa Putous-näyttelijänä aiemmin ollut Mikko Penttilä. Juontajana nähdään Christoffer Strandberg. Näyttelijät ovat Pilvi Hämäläinen, Aku Sipola, Jyri Ojansivu, Maaria Nuoranne, Aapo Oranen, Mikko Töyssy ja Pihla Maalismaa.

Mitä ihmettä?! Uusi Putous-kausi alkoi härskeillä Jaajo Linnonmaa -vitseillä

Uusi kausi jakoi somekansan kahtia. Twitterissä keskustelu kävi kuumana lauantain suoran lähetyksen aikana. Moni katsoja urputti pettymystään siitä, ettei uusi Putous naurattanut yhtään.

- Ei naurattanut, ei edes hymyilyttänyt. Kovasti on inflaatio iskenyt tähänkin ohjelmaan. Jo muutaman kauden on kurssi ollut kovasti alaspäin, eräs kommentoija harmittelee.

- Putous oli joskus hauska ohjelma, mutta valitettavasti tämä ei nyt enää siltä tuntunut. Ei oikein naurua irronnut, toinen komppasi.

Mainos
Mainos päättyy

- Haluaisin kokoajan nauraa, mutta kun ei ole mitään hauskaa, kolmas kirjoitti.

- Pitikö tän olla sketsiohjelma? Kertaakaan ei oo naurattanut, Twitterissä harmiteltiin.

Moni kommentoija haikaili takaisin Putous-ohjelman alkuaihoihin.

- Putous on menettänyt tehonsa. Alkuperäiset näyttelijät ja käsikirjoittajat olivat ihan toisella tasolla, yksi kommentoija analysoi.

Toisaalta Twitterissä käytiin myös keskustelua siitä, pitääkö Twitteriin ylipäätään tulla valittamaan negatiivissävytteisesti Putouksesta.

- Tähän aikaan vuodesta somesta voi bongata jännän ihmisryhmän: sen, jonka mielestä Putous oli taas surkea, eikä ole oikeastaan ikinä naurattanut yhtään, mutta silti se on näköjään pitänyt katsoa, yksi kommentoija kiteyttää.

Toisaalta uuden Putous-kauden aloitusjakso on saanut myös kehuja.

Mainos
Mainos päättyy

- Taisi tulla ensimmäinen putous kausi minkä pitkään aikaan katson kokonaan. Nyt on hauskat hahmot. Ehkä 1 on sellainen mikä ei ihan itseeni iske, eräs kommentoija kiitteli.

Putouksessa näyttelijöiden luomat hahmot kisaavat jälleen sketsihahmokisan voitosta. 

aku sipola, hannu gandhi
Hannu Gandhin loi Aku Sipola. Näyttelijä on tuttu Salatut elämät -sarjasta. Hän on yhdessä näyttelijä Minka Kuustosen kanssa. Pariskunnalla on yksi lapsi.

Twitterissä ja Jodelissa eniten kehuja on saanut Aku Sipolan sketsihahmo Hannu Gandhi. Hannu on henkisen hyvinvoinnin valmentaja, jonka hokema on "ota vastaan".

Hannun omalaatuinen hihhulointi osui ja upposi somekansaan. Hänelle povataan jo sketsihahmokisan voittoa.

- Onnea Hannu Gandhi putous kauden 2022 voitosta, Twitterissä onniteltiin.

- Hannu Gandhi on kova! Vaikea tulla enää kovempaa hahmoa tällä tuotantokaudella.

Mainos
Mainos päättyy

- Shalom Hannu Ghandi, jo pelkkä sisääntulo teki vaikutuksen! Äärimmäisen tyylikkään puvun ja pehmeän raspisen äänen lisäksi. Otan sut vastaan mielelläni.

Hannua verrattiin myös Jari Sarasvuohon.

Etenkin Hannun matala ja möreä ääni on sulattanut sydämiä. Jodelissa Aku Sipolan toivotaan lukevan samanlaisella tummalla nuotilla äänikirjoja.

- Toi ääni. Mä voisin kuunnella sitä 24/7, Twitterissä ihastellaan.

Aapo Orasen sketsihahmo, alushoususillaan esiintynyt Alvari Perätorvi toi monen Twitter-keskustelijan mukaan mieleen Aku Hirviniemen takavuosien sketsihahmon, Timo Harjakaisen. Twitterissä harmiteltiinkin, miksi kisassa on mukana niin samanlainen hahmo.

- Jahas, matkittu aika härskisti Aku Hirviniemen Timo Hartikaista, eräs kommentoija äkkäsi.

Myös Pilvi Hämäläisen Die-Harri-hahmossa oli samanlaisia piirteitä kuin näyttelijän aikaisemmassa hahmossa.

- Onkos tämä Die-Harri oikeastaan vain versio Aina Inkeri Ankeisesta? Twitterissä pohdittiin.

Pihla Maalismaan sketsihahmoa, Kape Virallista, verrattiin Twitterissä ulkonäöllisesti JVG:n Jare Brandtiin.

- Die-Harri on aika valju tapaus. Kape Virallinen taas on kuin kopioitu Verkkokauppa.comin mainoksesta. Se mainos on kyllä hauskempi kuin Kape, yksi kommentoija summasi.

Putous MTV3:lla lauantaisin klo 19.30.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan