Eeva Litmanen ja Sinikka Sokka jatkavat töitä eläkkeellä – ”Ihminen palaa loppuun, jos työt eivät motivoi”
Jussi-palkittu näyttelijä Eeva Litmanen, 78, viettää taukoa roolihahmonsa Hannen makuuhuoneessa. Muutaman huoneen päässä kuvataan kohtausta Kämppikset-sarjan toiseen tuotantokauteen. Näyttelijät, joita kohtauksessa ei tarvita, ovat livahtaneet omiin oloihinsa puuhuvilassa Helsingin Talosaaressa.
– Täällä on kauhean kivaa. Näyttelijöiden kesken riittää juttua niin, että ohjaaja joutuu välillä sanomaan, että jospa välillä kuvattaisiin. Vaihdamme muistoja ja kokemuksia, Eeva kertoo.
Vaikka virallisesti oloneuvoksettaren vuodet ovat päällä, on Eeva yhä kiinni työelämässä. Siihen hänellä on esittää pätevä selitys.
– Elokuvissa ja tv-sarjoissa on myös vanhoja ihmisiä. Eläkkeelläkin voi jatkaa töitä.
Eeva Litmasen mitta tuli täyteen – näyttelijäkonkari pyörsi päätöksensä
Eevan iloksi pahin vaihe koronapandemiasta on ohitettu. Eristys vaati näyttelijän persoonalta paljon.
– Tykkään mennä, joten koronatoimet olivat yllättävän kivuliaat.
Pandemian aikana hän oppi kotona olemisen ilon. Elämä hidastui, ja kulttuuririennotkin valikoituvat nykyään aiempaa tarkemmin.
– Koronaeristyksessä oli aikaa miettiä, miten elämä tästä eteenpäin. Lukemisen ilokin palasi, ja The Bureau -sarja oli pelastus. Sitä katsoin putkeen.
Näyttelijäkonkari Eeva Litmasen elämänrytmi meni uusiksi – ”Ei ole kauheasti ollut vaihtoehtoja”
Koronakeväänä 2020 Eeva tempaisi ja osti mökin Nummi-Pusulasta.
– Se on erityinen paikka, jokin siinä kolahti. Ihan lähellä ei ole ketään, mutta uskallan olla yksin.
Aiemmin Eevalla on ollut mökki meren ja järven rannalla, mutta Nummi-Pusulassa pääsee pulahtamaan lampeen. Vesi on mökkiläisen mukaan hirveän kylmää, mutta saunasta sinne uskaltautuu kastautumaan.
– Parasta mökissä on, että tyttäreni miehensä ja koiransa kanssa viettävät siellä paljon aikaa. Kaikkien näiden vuosien jälkeen, kun olen ollut siellä sun täällä, on ihaninta, että saan olla heidän kanssaan.
Näyttelijäkonkari Eeva Litmanen on huolissaan nuorista kollegoistaan: Tämä on ihan kamalaa
Sattumalta samoihin aikoihin Eevan kanssa näyttelijä Sinikka Sokka, 74, hankki oman mansikkapaikkansa pienen matkan päästä Eevan kakkoskodista.
Viime kesä Someron-mökillä oli yhtä työmaata, sillä Sinikka teetti muun muassa ison terassin ja uuden laiturin.
– Ensi kesälle en ota teatteritöitä, vaan aion olla paljon Somerolla. Pötköttelen ja puuhaan kaikenlaista kivaa. En ole ollut viherpeukalo, mutta opettelen sitä.
Tyttärensä kanssa Sinikka on istuttanut tontille puita, kuten kirsikka- ja koristeomenapuun.
Mökki sijaitsee metsän keskellä, mutta turvallisuutta tuovat lähellä olevat naapurit. Sinikka on ahkera uimari, ja läheltä löytyykin useita uimakelpoisia lampia.
Näyttelijä Sinikka Sokka irtiotostaan: Se oli fantastista!
Viime syksy oli työntäyteinen, eikä Sinikka muista vastaavaa aiemmin kokeneensa. Kämppikset-kuvaukset, helsinkiläisen KOM-teatterin juhlakonsertit ja Tampereen teatterin Anastasia-musikaali, joka jatkuu vielä kevätkauden, ovat pitäneet näyttelijän kiireisenä.
Sinikka myöntää, että omaa jaksamista on kiireen lomassa tarkkailtava.
– Uskon, että ihminen palaa loppuun, jos työt eivät motivoi. Itse elän positiivisessa stressissä, sillä kaikki työni ovat mieleisiä.
Palautuakseen Sinikka vetäytyy omaan yksinäisyyteensä, kävelee merenrantoja ja lepää, vaikka toimettomuudessa onkin touhukkaalla ihmisellä vielä opeteltavaa.
Merkityksellisen työn lisäksi onnea ovat kannustavat ystävät ja lapsenlapset, jotka asuvat lähellä isoäitiään.
– Taannoin otin yhteyden tyttärenpoikaani. Hän tuli luokseni syömään, ja meillä oli taas muutama tunti tosi kivaa yhdessä. Sinikka iloitsee.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.