Duudsonien HP nakuilee Japanissa – kouluttaa fanejaan kulttuurista

Duudsonien HP nakuilee Japanissa – kouluttaa fanejaan kulttuurista

Tatuointiensa vuoksi HP:lla ei ole asiaa aivan kaikkialle Japanissa.

Mainos
Mainos päättyy

Duudsoneista tuttu HP Parviainen, 42, lomailee parhaillaan Japanin pohjoisimmalla saarella Hokkaidolla.¨

Katso tuoreet Seiskan viihdeuutiset:

Kulttuuriperinteistään tunnettu Japani lienee yksi maailman parhaista lomakohteista, ja HP on päätynyt nousevan auringon maahan lautailemaan. Hän on julkaissut Instagram-sivullaan lukuisia videoita, joista yksi kuitenkin kiinnittää huomion. Tatuoitu komistus nimittäin astelee videolla onseniin, eli kuuman lähteen lämmittämään kylpyyn ilkialasti. 

- Hauskan japowissa laskemisen jälkeen paras tapa rentoutua on kuuma onsen, hän kirjoittaa vapaasti suomennettuna kuvatekstissä.

Mainos
Mainos päättyy

"Japow" on lyhenne sanoista "Japan Powder", eli "Japani-puuteri", jolla tarkoitetaan japanilaista puuterilunta. Hokkaidon puuterilumi on väitetysti laadultaan maailman parasta lunta, ja siinä laskemaan matkaa vuosittain lukuisia turisteja.

Mikä kultapoika! Tunnistaisitko Duudsonien HP:tä teinikuvasta?

HP on matkalla kreivin aikaan, sillä tammikuu on ideaali aika "japow'ssa" laskemiseen. Hän onkin julkaissut rutkasti videoita, joissa lautailee pöllyävässä puuterilumessa.

Japanilainen onsen-etiketti on tarkka, ja HP valistaakin kylpyjulkaisunsa kuvatekstissä seuraajiaan.

- Jos sinulla on tatuointeja, et välttämättä pääse kaikkiin julkisiin onseneihin, varsinkaan perinteisiin sellaisiin, hän kertaa.

- Joissakin tapauksissa löytyy yksityisiä onseneita, joissa voi nauttia kuumasta kylvystä.

Mainos
Mainos päättyy

Hän ei itse ole joutunut juurikaan ongelmiin, vaikka onkin päästä varpaisiin musteen peitossa.

- Oman kokemukseni mukaan monet paikat hyväksyvät tatuoinnit, joten se ei ole niin suuri ongelma, mutta asia on hyvä tietää ja sen syy ymmärtää, hän kirjoittaa.

Duudsoneiden HP hämmästytti Ikeassa – läpeensä tatuoitu tv-tähti aiheutti välittömän reaktion: ”Kuuntelin sivukorvalla…”

Syy siihen, että tatuoinnit on monissa kylpylöissä kielletty, juontaa juurensa Japanin historiaan. Tatuoinnit yhdistetään Japanissa nimittäin rikollisjärjestöihin. 

Japanilaisten rikollisjärjestöjen eli yakuzojen jäsenet tunnetaan siitä, että heidän kehonsa ovat liki täysin tatuointien peitossa. Etenkin vanhemmat ihmiset Japanissa yhdistävät tatuoinnit yhä yakuzaan, eivätkä tatuoinnit ole japanilaisväestön joukossa kovinkaan tavanomainen näky.

Jotkit onsenit tarjoavat mahdollisuuden käyttää eräänlaisia ihoteippejä, joilla tatuoinnit voi peittää ja näin mennä kylpemään myös julkisiin kylpylöihin. HP:n tapauksessa ihoteippikään ei kuitenkaan tekisi ihmeitä, ellei hän kääriytyisi siihen päälakea ja sormenpäitä myöten. 

Mainos
Mainos päättyy

Auts! Duudsoneiden HP tatuoi nänninsä

Japani tunnetaan siellä yhä vahvoina vallitsevista kulttuuriperinteistä. Jylhä torii-portti merkkaa sisäänkäynnin Sapporossa sijaitsevaan shintolaiseen Hokkaidon pyhäkköön.
Japani tunnetaan siellä yhä vahvoina vallitsevista kulttuuriperinteistä. Jylhä torii-portti merkkaa sisäänkäynnin Sapporossa sijaitsevaan shintolaiseen Hokkaidon pyhäkköön.

 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan