Christoffer Strandbergin Janne-rakkaalleen antama joululahja vaati erikoisjärjestelyjä: ”Oli aivan hirveä projekti”

Christoffer Strandberg
Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijä ja juontaja Christoffer ”Toffe” Strandberg, 33, rakastaa joulua. Juhlapyhien merkitys on tullut hänelle entistä tärkeämmäksi iän myötä. Hän kertoo rakastavansa perinteitä, joihin kuuluu suvun kokoontuminen joulusin yhteen.

– Joulu on minulle tosi arvokas hetki hiljentyä – tai no, hiljentyä on ehkä väärä sana! Aika eloisaa on, kun meidän perhe kokoontuu, hän hekottelee.

Christoffer Strandberg piikittelee äitiään jouluaattona: ”Olin hyvin vahingoniloinen”

Christoffer on ollut Janne-puolisonsa kanssa yhdessä liki kymmenen vuotta. Hän myöntää, ettei varsinaisesti tartu innolla kodinhoitohommiin, vaan puoliso on päävastuussa siivouksesta.

Mainos
Mainos päättyy
Christoffer asuu Siuntiossa Janne-puolisonsa ja seniori-ikäisen Valma-koiran kanssa.
Christoffer asuu Siuntiossa Janne-puolisonsa ja seniori-ikäisen Valma-koiran kanssa.

Christoffer Strandbergin Janne-puoliso kielsi joulukuusen – tällaiseen kompromissiin pariskunta päätyi

Christoffer pyrkii antamaan läheisilleen käytännöllisiä joululahjoja. Yksi lahja vaati aikoinaan erityisen paljon järjestelyä.

– Kun muutimme Siuntioon, tarvitsimme uuden television. Se oli aikamoinen projekti, koska halusin antaa sen Jannelle yllätyksenä joululahjaksi, hän muistelee.

Yleisö äänesti Putouksestakin tutun tähden marraskuussa vuoden positiivisimmaksi suomalaiseksi.
Yleisö äänesti Putouksestakin tutun tähden marraskuussa vuoden positiivisimmaksi suomalaiseksi.

– Oli aivan hirveä projekti tuoda iso laajakulmatelkkari kotiin ilman, että hän huomasi mitään.

Christoffer Strandbergin bileilta sai nolon käänteen: "Sisältää alastomuutta!"

Mainos
Mainos päättyy

Lopulta Christoffer päätyi piilottamaan television varastoon hyllyjen taakse.

– Minun piti rakentaa sellainen valeseinä, että televisio pysyi piilossa. Pian Janne alkoikin käydä varastossamme melko usein lumilapioiden sun muiden perässä, joten televisio siirtyi minun vaatekaappiini.

Maikkarilta Nelosen leipiin siirtynyt Christoffer on todellinen viihdealan moniosaaja. Hän on ansioitunut näyttelijänä, juontajana ja koomikkona.
Maikkarilta Nelosen leipiin siirtynyt Christoffer on todellinen viihdealan moniosaaja. Hän on ansioitunut näyttelijänä, juontajana ja koomikkona.

Lopulta Christoffer järjesti Jannelle aarteenetsinnän.

– Oli kymmenisen vihjelappua, joissa ohjasin Jannen ensin jääkaapille, sieltä varastoon, autolle… ja lopulta telkkari löytyikin alakerrasta, hän muistelee.

Christoffer Strandberg on vuoden positiivisin suomalainen - iloista päivää varjosti sairastellut koira

Yllätys oli kaiken vaivan arvoinen, ja Janne ilahtui lahjasta ikihyviksi.

Mainos
Mainos päättyy

– Hän oli sinä jouluaattona kuin viisivuotias lapsi, Christoffer muistelee rakkaansa reaktiota.

– Luulen, että osana oli etsimisen ilo. Rakastan järjestää tuollaisia yllätyksiä.

Tilaa Seiska tästä!
 
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
 
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
 
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan