Bussikuski pelasti! Salatut elämät -tähti Maija-Liisa Peuhu sai idean lähteä Kotkaan: Illalla rupesi pelottamaan

Maija-Liisa Peuhu
Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijälegenda Maija-Liisa Peuhu, 79, on elänyt pitkän elämän ja tehnyt vuosikymmenten uran näyttelijänä. Salkkareiden Ulla Taalasmaa on vahvasti kiinni nykyajassa, mutta muistelee pyydettäessä myös vanhoja.

– Maailma oli ihan erilainen silloin, kun minä olin lapsi.

Salatut elämät -legenda Maija-Liisa Peuhu avautuu lapsuudestaan: Isä pakotti radion ääreen

Maija-Liisa kertoo olleensa hyvä ja energinen koululainen. Koulusta on jäänytkin hänelle hyviä muistoja.

– Olen aina ihmetellyt sitä, että ihmisiä kiusataan koulussa. Minua ei siellä kiusattu, eikä ole koskaan myöhemminkään kiusattu, hän kertoo kiitollisena.

Mainos
Mainos päättyy

Kerran aikuisena hän törmäsi kadulla vanhaan opettajaansa.

Näyttelijälegenda kiittelee jälkikäteen hänet ja hänen kaverinsa kotiin kuljettanutta bussikuskia. – Hän vei meidät kotiin, Maija-Liisa muistelee noin 60 vuotta myöhemmin.
Näyttelijälegenda kiittelee jälkikäteen hänet ja hänen kaverinsa kotiin kuljettanutta bussikuskia. – Hän vei meidät kotiin, Maija-Liisa muistelee noin 60 vuotta myöhemmin.

– Hän kuuli, että minusta on tullut näyttelijä. Sitten hän sanoi tienneensä aina, että minusta tulee vielä jotakin.

Salatut elämät -legenda Maija-Liisa Peuhu pääsi vihdoin takaisin kotiinsa: ”On tämä ollut ihan hirveää”

Maija-Liisa varttui Kuusankoskella Kymenlaaksossa. Erään kerran pieni Maija-Liisa sai kaverinsa kanssa yhtäkkisen idean lähteä Kotkaan, jonne on Kuusankoskelta noin 70 kilometriä.

– Emme edes päässeet Kotkaan asti. Ilta saapui ja meitä rupesi pelottamaan. Onneksi löysimme erään linja-auton, johon menimme itkuisina ja kerroimme tilanteemme. Tuo kuljettaja vei meidät sitten kotiin, Maija-Liisa muistelee noin 60 vuotta myöhemmin.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan