
Blind Channelin toimisto täyttyy fanilahjoista: 2 600 Nine Inch Nails -paitaa ja Titanic-museo
Väkivaltapoppia soittavan Blind Channelin laulajat Joel Hokka, 28, ja Niko Moilanen, 27, kertovat, että yhtyeen toimisto on täyttynyt fanilahjoista niin, että manageri on pyytänyt poikia hakemaan lahjat pois, jotta toimistolla mahtuisi kävelemään.
– Joel on saanut 2 600 Nine InchNails -paitaa, Niko kertoo.
– Se on pyydetty lahja. Rakastan sitä bändiä yli kaiken. Tämä on maailman hienoin logo, Joel sanoo ja esittelee paitansa kuvioitua selkämystä.
Närästyksen kourissa kahden tunnin yöunilla! Blind Channel tuntee rokkielämän karun glamourin
Myös Niko on saanut fanilahjoja.
– Diggaan Titanicista, mutta minulla on jo kahdeksan pienoismallia. Voin perustaa kohta sellaisen Titanic-museon tuonne jonnekin satamaan, hän nauraa.

Blind Channel -muusikoita ei nähdä lavalla shortseissa: ”Keikkamme jälkeen haisee pekoni”
Blind Channel on hurmannut ympäri maailmaa aidolla asenteellaan. Suomessa fanikanta on lähtökohtaisesti nuorempaa kuin muualla maailmassa.
– Fanit Euroopassa ovat enemmän meidän ikäisiämme. Jenkeissä oli nuoria, mutta selkeästi myös ihan aikuisia, Niko sanoo.

– Olemme Suomessa sellainen teinisukupolvijuttu. Junnuvuosinani jotkin poikabändit saattoivat olla vastaavia, joku One Direction. Me emme kuitenkaan ole samalla tavalla pop, Joel vertaa.
Hän ja Niko ovat lähteneet musiikkiin täysin omina itseinään, ja se on heidän mukaansa kantanut hedelmää.
– Vaikka musiikki on aina vakava kannanotto ja haluamme käsitellä vakavia asioita, kyllä rock’n’rollin on pakko olla hauskaa. Sekoilua ja niin reunalla vetämistä, että kohta sattuu. Äärimmäisyyksissä pitää liikkua!