Anssi Heikkilä avoimena Tanssii tähtien kanssa -kulissien draamasta:"Surullinen päivä"
– Surullinen päivä, Anssi toteaa sunnuntain suoran lähetyksen jälkeen.
Tanssii tähtien kanssa -kilpailun parissa koettiin sunnuntaina harmillista draamaa, kun yksi kilpailijoista joutui jättämään pelin kesken.
Arkistovideolla Mira Luoti ja Anssi Heikkilä vastaavat Seiskan nopeisiin kysymyksiin:
Sunnuntain (2.11.) jakson alussa juontaja Ernest Lawson ilmoitti, että Marko "Mörkö" Anttila ei enää jatka kilpailussa. Ex-jääkiekkoilja jättäytyi ohjelmasta pois loukkaantumisen takia.
Pikainen pelastaja
Markoa ei siis nähty illan aikana tanssilattialla. Tämän tanssiopettaja Kia Lehmuskoski ei kuitenkaan jäänyt toimettomaksi. Hän esitti koreografian suunnitellusti, ja hänen parikseen kuin valkealla ratsulla konsanaan karautti jo kilpailusta aiemmin pudonnut Anssi Heikkilä.
TTK:n peräti kahdesti voittanut Anssi on tanssin ammattilainen. Raudanlujista taidoista huolimatta yllätyspestiin pika-aikataululla heittäytyminen on haastavaa. Anssi kertoo tunnelmiaan Instagramissa. Tarinat poistuvat maanantaina.
– Huh huh, olipa jännä päivä. Myös surullinen päivä, Anssi kuvailee fiiliksiään suoran lähetyksen jälkimainingeissa.
Kovat paineet
Anssi kertoo heränneensä aamulla puhelimen soittoon. Kuultuaan Markon ja Kian ikävästä käänteestä hän suuntasi välittömästi studiolle, jossa hän istahti maskipenkkiin.
Varsinaisen harjoittelun Anssi paljastaa jääneen vähiin. Ennen kameratreenejä hän ehti käydä esitystä Kian kanssa läpi vain vartin. Koska kyseessä oli Kialle ja Markolle tärkeä esitys, paineet onnistua olivat suuret.
– Sitä ei halua mokata. Huh, selvittiin, Anssi selittää auton kyydissä kuvatuissa stooreissaan.
Riskinä loukkaantuminen
Vaikka Anssi vaikuttaa olevan pääpiirteissään tyytyväinen esitykseen, ihan täysiä pisteitä hän ei kuitenkaan itselleen anna.
Koreografiaan kuuluneet pyörittelyt eivät sujuneet toivotusti, joten osan tempuista Anssi ja Kia joutuivat jättämään kokonaan pois varsinaisesta show'sta.
– En kerennyt ottamaan sitä [temppua] haltuun tuossa ajassa. Se meni ehkä kerran viidestä oikeasti hyvin. Se oli pakko vaihtaa, ettei siinä käy mitään. Olisi voinut sattua molempia pahasti, Anssi selittää.
Upeudestaan huolimatta tanssi ei siis päässyt Anssin puheiden perusteella ihan täyteen loistoonsa. Hän toivookin videolla, että Kia ja Marko julkaisisivat videon, jotta myös kotikatsojat pääsisivät ihastelemaan mahtavaa taiturointia.