Anneli Auer erikoishaastattelussa!

Anneli Auer antoi Seiskalle yksinoikeushaastattelun vain muutama päivä ennen kuin käräjäoikeus tuomitsi hänet miehensä murhasta elinkautiseen 2010.
Auer valitti korkeimpaan oikeuteen saakka, mutta korkein oikeus palautti jutun Satakunnan käräjäoikeuteen, jossa tapauksen käsittely alkoi 20. elokuuta 2013.


Oikeudenkäynnin aikana selvisi erikoinen poliisin laatima toimintasuunnitelma. Anneli Auerin seuraan soluttautui poliisi, joka näytteli miesystävää. Se selvisi Auerillekin vasta oikeudenkännissä.
– Tämä Seppo osui lenkillään aina sille reitille, jota käytin. Suhteemme alkoi maaliskuussa 2009 ja kesti puolisen vuotta. Lopussa aloin ihmetellä hänen outoa käytöstään. Tulin vainoharhaiseksi ja aloin epäillä häntä poliisiksi tai joksikin hämärämieheksi. Epäilin lopulta häntä jopa mieheni murhaajaksi.
- Kysyin poliisilta, että onko Seppokin poliisi. Sitä minulle ei myönnetty. Sain tietää asian oikean laidan vasta oikeudenkäynnissä, Anneli Auer pudisteli päätään.
Haastatteluhetkellä Anneli Auerilla oli edessään kaksi vaihtoehtoa, joko vapautuminen juhannusviikolla tai vankilassa istumisen jatkuminen. Hän otti molemmat vaihtoehdot huomioon.
– Tietenkin uskon siihen, että olen juhannuksen kotona lasteni kanssa. Olenhan syytön. Todisteet puhuvat konkreettisesti puolestani. Haluan päästä mahdollisimman nopeasti normaalin perhe-elämän rytmiin. Toivon, että kykenisin unohtamaan mahdollisimman pian koko kiirastulen, tässä on nyt yhdelle ihmiselle annettu enemmän vastoinkäymisiä kuin kuuluisi.
– Jos jostain syystä kävisi niin, että käräjäoikeus toteaisi minut syylliseksi, niin tietenkin tuomiosta valitetaan heti hovioikeuteen. Olen sataprosenttisen varma, että viimeistään siellä ymmärretään, mitä todellisuudessa on tapahtunut ja minut todetaan syyttömäksi mieheni surmaamiseen.
- Jos joudumme valittamaan hovioikeuteen, siinä on se ikävä puoli, että vapautumiseni lykkääntyy noin puolella vuodella.

Auer on saanut paljon kirjeitä vankilaan hänelle täysin tuntemattomilta ihmisiltä.
– Ne ovat olleet varsin kannustavia ja syyttömyyttäni tukevia. Myös miesvangit eri vankiloista ovat kirjoitelleet minulle ahkerasti, mutta niihin en ole vastaillut.
– Viimeinen postikortti tuli mieheltä, joka oli lyönyt ison vedon vapautumiseni puolesta. Hänelle vastasin ja toivotin hyvää kesää ja vedonlyöntionnea, Anneli Auer sanoi haastattelun lopuksi ja hymyili vienosti ensimmäisen kerran koko tapaamisemme aikana.
