Anna: Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta

Anna: Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta

Jone Nikula ja Ellen Jokikunnas seurustelivat muutaman vuoden ajan.

Mainos
Mainos päättyy

Radiojuontaja Jone Nikula, 55, on ollut naimisissa puolisonsa, tanssija Hanna Karttusen, 51, kanssa yli vuosikymmenen. Pariskunta sanoi "tahdon" vuonna 2014, seurusteltuaan neljän vuoden ajan.

Katso Seiskan Paripaljastukset-video: Ellen Jokikunnas ja Jone Nikula

Ennen Hannan tapaamista Jone seurusteli kolmen ja puolen vuoden ajan Idols-juontajana tutuksi tulleen Ellen Jokikunnaksen kanssa. Heidän suhteensa päättyi vuonna 2010, mutta he pysyivät eron jälkeen ystävinä.

Tuoreessa Anna-lehden haastattelussa Jone ja Hanna muistelevat syväluotaavasti suhteensa alkuaikoja. Jonen muisteloissa on mukana myös ero Ellenistä.

Mainos
Mainos päättyy

– Olin päättänyt, etten seurustele enää ikinä, kun kaikki menee päin helvettiä, Jone täräyttää haastattelussa.

Jone ja Ellen kuvattuna Idols tekee hyvää -konsertin yhteydessä vuonna 2011.
Jone ja Ellen kuvattuna Idols tekee hyvää -konsertin yhteydessä vuonna 2011.

Pyörsi pian päätöksensä

Kohtalo kuitenkin puuttui peliin. Jone ja Hanna tapasivat hyvin pian hänen ja Ellenin eron jälkeen. He tutustuivat Tanssii tähtien kanssa -ohjelman kulisseissa vuonna 2010, kun Jone toimi ohjelman amatöörituomarina.

Tapaamisen jälkeen Jonen vannoma seurustelemattomuus sai väistyä. 

– Kun näin Hannan, ajattelin, että on pakko puhua hänen kanssaan. Treffeillä kävimme kuitenkin vasta puoli vuotta myöhemmin, Jone muistelee.

Mainos
Mainos päättyy

"Mun pitää päästä kanssasi naimisiin"

Jonella ja Hannalla synkkasi alusta asti. Vaikka he menivät naimisiin vasta neljän vuoden seurustelun jälkeen, paljastaa Jone toivoneensa saavansa Hannan vaimokseen jo huomattavasti aiemmin.

– Pakko myöntää, että heti toisten treffiemme jälkeen mietin, kuinka nopeasti voin kosia vaikuttamalta psykopaatilta, hän murjaisee.

– Eräänä aamuna sitten katsoin sinua ja tiesin, että mun pitää päästä kanssasi naimisiin. Hyvä, että kelpasin.

Mainos
Mainos päättyy

Jone ilmoitti huhtikuussa jättävänsä 18 vuotta kestäneen juontajapestinsä Radio Rockilla. Tuolloin oli epäselvää, tullaanko Jonen ääntä enää koskaan kuulemaan radiotaajuksilla.

Lokakuussa Jone pudotti uuden uutispommin ja paljasti palaavansa radiohommiin Radio City -kanavalla. Hän on nyt juontanut Cityn iltapäivälähetyksiä pian kahden kuukauden ajan.

Hanna ja Jone poseerasivat yhdessä kameroille Syöpäsäätiön juhlatoimikunnan hyväntekeväisyystapahtumassa keväällä 2024.
Hanna ja Jone poseerasivat yhdessä kameroille Syöpäsäätiön juhlatoimikunnan hyväntekeväisyystapahtumassa keväällä 2024.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan