Ahdistelija tekeytyi kuolleeksi isäksi! Jessikka Aron häirintä jatkunut vuosia – ”On ilmoitettu, että minut ja perheeni tullaan murhaamaan!”

Jessikka Aro joutui vainon kohteeksi.
Mainos
Mainos päättyy

Yleisradion toimittajana tunnettuun Jessikka Aroon on kohdistunut järjestelmällistä vihakampanjointia siitä asti, kun hän julkaisi vuonna 2014 jutun Venäjän trollitehtaista.

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi viime lokakuussa MV-lehden perustajan Ilja Janitskinin ja dosentti Johan Bäckmanin vankeusrangaistuksiin ja vahingonkorvauksiin muun muassa Jessikkaan kohdistuneista kunnianloukkauksista ja vainoamisesta.

Tuomio ei ole lainvoimainen, sillä asiaa käsitellään vielä Helsingin hovioikeudessa. Käsittelyn on määrä alkaa lokakuussa.

Ilja Janitskinin oikeudenkäynti alkoi katastrofaalisesti – oikeustalolla täysi kaaos! Katso kuvat!

Jessikan ahdistelu on kestänyt jo yli viisi vuotta, ja sitä on tehty monin keinoin. Eräässä tapauksessa Jessikan 20 vuotta sitten kuolleesta isästä kaivettiin tietoja.

Mainos
Mainos päättyy

– Joku lähetti minulle viestin ja kertoi olevansa isäni. Hän kertoi, ettei olekaan kuollut vaan tarkkailee minua, Jessikka muistelee.

Hän toimitti viestin poliisille, mutta lähettäjää ei saatu selville.

– Myös siskoni on joutunut häirinnän kohteeksi, ja hänestä on myös kaivettu tietoja esiin. Hänelle on lähetetty sukupuolielinten kuvia.

Jessikka kirjoitti omistuskirjoituksia kirjansa julkistamistilaisuudessa.
Jessikka kirjoitti omistuskirjoituksia kirjansa julkistamistilaisuudessa.

– Olen saanut sellaisiakin viestejä, joissa on ilmoitettu, että minut ja koko perheeni tullaan murhaamaan.

Poikkeukselliset turvatoimet! Jessikka Aron Venäjä-kohukirjan julkistamistilaisuuteen yritettiin tunkeutua väkisin!

Jessikka avasi Putinin trollit -kirjan julkistustilaisuuden kertomalla, että hän pelkää, mitä hänelle tapahtuu kirjan kirjoittamisen seurauksena.

Mainos
Mainos päättyy

– Kerron kirjassani myös muista, joihin on kohdistunut saman tyyppisiä tekoja. Pelkään myös heidän puolestaan.

Turvamiehet pysäyttivät reppumiehen! Jessikka Aro Venäjä-kirjansa julkistamistilaisuuden välikohtauksesta: ”En ole yllättynyt!”

Jessikka on kokenut turhauttavaksi sen, että häirintätapauksissa uhri joutuu itse keräämään todisteita tapauksesta ja lukemaan itseään koskevia kirjoituksia netissä.

– Toivon, että Suomessa muuttuisi laki niin, että vastuu siirtyisi yleiselle syyttäjälle, joka määräisi tällaiset jutut tutkintaan. Samaa ovat toivoneet monet muutkin.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan