60 vuotta täyttänyt Tommi Läntinen aloitti uuden harrastuksen – ”Halusin olla perse pystyssä muiden joukossa!”

Selviytyjät-sarjassa mukana oleva muusikko Tommi Läntinen julkaisi elokuussa Ääretön ikävä -elämäkerran, jossa kertoi avoimesti uransa ylä- ja -alamäistä sekä yksityselämänsä kiemuroista. Siviilielämää ovat varjostaneet uskottomuus ja alkoholismi.
– Niistä puhuminen on tuntunut hyvin kiusalliselta ja samalla vapauttavasta. Se on ollut hyvin raakaa terapiaa, Tommi kertoo.
Tommi aloitti viime vuonna jooga- ja ryhmäliikuntatunneilla käymisen, koska halusi olla osa isoa ryhmää.

– Julkinen ammatti eristää helposti muista ihmisistä, mutta halusin olla joogatunneilla perse pystyssä muiden joukossa. Pyrin elämään hyvin tavallista elämää, enkä välttele julkisia paikkoja.
Kirjan julkaissut Tommi Läntinen myöntää: Petin enemmän kuin laki sallii!
Kirjassa hän kuitenkin avautuu herkästä puolestaan.
– Se on osa persoonaani ja itsetuntojuttu. Olen ollut lapsesta lähtien herkkä poika. Riittämättömyyden tunne on kuitenkin vähentynyt iän myötä.