22 vuoden parisuhde ohi! Sinikka Sokka ja Alpo Suhonen erosivat - "Olemme edelleen hyviä ystäviä"

Parhaiten jääkiekkovalmentajana tunnettu mutta myös teatterinjohtajana ja kirjailijana kunnostautunut Alpo Suhonen, 70, sekä konkarinäyttelijä-laulaja Sinikka Sokka, 70, ovat eronneet. Pariskunnan parisuhteen päättymisestä uutisoi ensin Me Naiset.
Kahden rintalastan alla alkoi lepattaa liekki 1990-luvun puolivälissä, kun Alpo ja Sinikka tapasivat toisensa Turussa. Kaksikko oli tuolloin samaan aikaan töissä paikallisessa kaupunginteatterissa, jossa Alpo toimi johtajana ja jonka lavalla Sinikka näytteli.
Vuonna 1996 alkanut seurustelusuhde kesti yli kaksi vuosikymmentä, mutta nyt tuo tarina on siis tullut päätökseensä. Seiska tavoitti Alpon, jonka mukaan eroon ei liity sen kummempaa dramatiikkaa.
– Ei tässä mistään sellaisesta ole kyse. Olemme edelleen hyviä ystäviä, Alpo tyytyi sanomaan.