Elokuva-arvio: Kultainen hansikas – sarjamurhaajadraama jättää syvän muistijäljen

Tänä vuonna on tuskin tehty toista yhtä rumaa ja vastenmielistä elokuvaa kuin Fatih Akinin ohjaama Kultainen hansikas. Samalla se on yksi loppuvuoden parhaista filmeistä, sarjamurhaajadraama, joka jättää pitkän ja syvän muistijäljen. Vaikkakaan ei kokonaisuutena yhtä hiottu ja hallittu, katselukokemuksena se tuo mieleen jopa genren inhorealistisen mestariteoksen Henry: Portrait of a Serial Killer (1986).
Tositapahtumiin ja niiden pohjalta kirjoitettuun tietoromaaniin perustuva tarina sijoittuu 1970-luvun Hampuriin, jonka St. Paulin kaupunginosa tunnetaan sodan runtelemien rappioalkoholistien ja ruhjeisten prostituoitujen asuinalueena. Osa heistä notkuu Kultainen hansikas -nimisessä räkälässä tekemässä hidasta itsemurhaa ja unohtaakseen sodan kauhut.
Kanta-asiakkaisiin kuuluu myös harvinaisen rujon näköinen Fritz Honka (nerokkaasti maskeerattu Jonas Dassler), joka sattuu olemaan väkivaltainen misogynisti. Honka houkuttelee halvan viinan avulla kaikkein epätoivoisimmat tapaukset saastaiseen ullakkohuoneistoonsa, jossa naiset kokevat hirvittävän kohtalon.
On kiehtova kysymys miksi Euroopan arvostetuimpiin arthouse-ohjaajiin kuuluva Fatih Akin (Suoraan seinään, Taivaan äärellä) on tehnyt elokuvan Honkan kaltaisesta ihmishirviöstä ja tämän iljettävistä rikoksista. Elokuva on joka tapauksessa hätkähdyttävä, ällöttävä ja viittä vaille briljantti.
Ohjaukseltaan se on Akinin parhaita saavutuksia, jonka maalaama kuva pahuudesta ja moraalisesta tyhjyydestä menee luihin ja ytimiin. Pelottomat näyttelijäsuoritukset sekä tinkimätön lavastus, puvustus ja tuotantosuunnittelu ovat myös omaa luokkaansa.
Kultainen hansikas edustaa extreme-elokuvaa puhtaimmillaan. Sitä on vaikea suositella kovin laajalle kohdeyleisölle, sillä jopa harjaantuneet kauhufanit saattavat vieroksua sen poikkeuksellisen rappeutunutta ilmaisua ja läpimätää sieluntilaa. Ne, jotka etsivät nykypäivän multipleksien valtavirtatarjonnan seasta katseluhaasteita, saattavat kuitenkin yllättyä positiivisesti.
Kauhudraama. O: Fatih Akin. N: Jonas Dassler, Margarete Tiesel, Katja Studt. (Der Goldene Handschuh, Saksa/Ranska 2019). 110 min.