Ylen uutuussarja kauhistuttaa: ”Ei heikkohermoisille”

Moni katsoja on pitänyt synkkää brittisarjaa ahdistavana.
Rankka rikosromaani Varistyttö nähdään nyt tv-sarjana, joka on katsottavissa Yle Areenassa. Sarja pyörii myös TV1:llä tiistaisin.
Videolla Jussi Vatanen vastaa kesäkyselyyn:
Brittisarja on synkkä trilleri, joka perustuu ruotsalaisen Erik Axl Sundin samannimiseen palkittuun dekkariin.
Bristoliin sijoittuva sarja alkaa, kun pedofiiliksi epäilty mies pidätetään ja tämän työpaikan läheltä löytyy ruumis. Pian löytyy uusi uhri. Ylikomisario Jeanette Kilburn kääntyy juttua tutkiessaan psykoterapeutin puoleen.
Lapsuuden traumoihin ja pahuuden ytimeen sukeltava sarja ei ole kevyttä katseltavaa. Tämän ovat huomanneet katsojatkin, jotka ovat kommentoineet Varistyttöä Yle Areenan Facebook-sivuilla.
– Ei heikkohermoisille, Helmi varoittaa.
– Oli kyllä siinä ja siinä, että sain katsottua. Ei ihan niin ahdistava kuin odotin, Jaana toteaa.
– Katsoin eka jakson ja oli niin outo ja ahdistava, että en taida jatkaa, Liisa kirjoittaa.

– Kiehtova synkkyys, hyvät näyttelijät, meni koko yö aamuun asti kun jäin koukkuun katsomaan loppuun, Veronika kehuu.
– Maailma on täynnä kauhua muutenkin. Tällaisia en kaipaa, Kristina määrittelee.
– Varistyttöön on myös ympätty keinotekoista pahuutta, joka ei ole vakuuttavaa. Iso-Britannia on tietty tunnettu kummitustarinoistaan, Leena pohtii.
Sietokyvyn rajoilla
Kirjat lukeneet ovat peilanneet sarjaa niiden kautta.
– Hyvä on, vaikkei läheskään yhtä synkkä ja ahdistava kuin kirja, Jenni tietää kertoa.
– Kirjasarja oli minun sietokykyni äärirajoilla joten taidan jättää väliin, Sirpa kommentoi.
– Kirja oli raskas luettava, monta kertaa meinasin jättää lukematta, Kirsi kertoo.
Sarjasta on tulossa toinen tuotantokausi.
Varistyttö tiistaisin TV1:llä ja kokonaisuudessaan Yle Areenassa.