Katso logo

Ylen suosikkisarja järkyttää: “Ei tätä enää voi katsoa”

Ylen suosikkisarja järkyttää: “Ei tätä enää voi katsoa”

Draamasarjan hurja käänne kimpaannutti katsojat.

Mainos
Mainos päättyy

Suomessa suursuosioon nousseen La Promesa – Salaisuuksien kartano -sarjan shokkikäänne suututti osan katsojista. Juttu sisältää juonipaljastuksia sarjasta.

Tällä viikolla nähdyissä jaksoissa väkivallan uhrina kuoli yksi rakastettu päähahmo.

Ylen Teema & Fem -kanavalla esitettävästä espanjalaisesta draamasarjasta on meneillään neljäs kausi, jolta ei hurjia juonenkäänteitä puutu.

Mainos
Mainos päättyy
Hetki sitten häitä viettäneiden Janan ja Manuelin onnenpäivät ovat ohi.
Hetki sitten häitä viettäneiden Janan ja Manuelin onnenpäivät ovat ohi.

Keskiviikkona 8. lokakuuta nähdyssä Maansuru-nimisessä jaksossa La Promesa – Salaisuuksien kartano -sarjan päähenkilöihin kuuluva kartanon sisäkkö Jana (Ana Garcés) kuolee. Rakastetun hahmon menehtymiseen johtaneet tapahtumat saivat alkunsa, kun Janaa ammuttiin.

– Oli hyvä sarja, tähän päivään asti, mutta jos laitettu Jana kuolemaan, niin ei tätä enää voi katsoa. Näinhän ne espanjajaiset sarjat aina pilataan. En ikinä enää katso espanjalaisia sarjaelokuvia, kommentoi Sirkka itkuemojien kera La Promesan Facebook-sivulla.

Manuelin kotiinpaluu on karmea.
Manuelin kotiinpaluu on karmea.

Janan aviomies Manuel (Arturo García-Sancho) löysi rakkaansa verilammikosta makaamasta. Janan kuolemasta vielä surullisemman tekee se, että hän on raskaana ja odottaa pariskunnan esikoista.

– Olen täysin samaa mieltä, sarjassa ei ole enää mitään mielenkiintoa Janan kuoleman jälkeen, komppaa Maarit.

Mainos
Mainos päättyy

Rakkaustarinan surullinen päätös

Janan ja Manuelin rakkaustarina on ollut La Promesa -sarjassa tärkeä punainen lanka. Pari iski silmänsä toisiinsa jo ensimmäisellä kaudella. Luokkaerot ylittäneessä suhteessa on riittänyt romantiikkaa ja kielletyn hedelmän makua, ja viimein kyyhkyläiset pääsivät myös naimisiin.

Janan kohtalo särkee Manuelin sydämen.
Janan kohtalo särkee Manuelin sydämen.

– Koko sarjan runko ollut Jana. Ja nytkö se tästä kuolee pois, niin ei todellakaan ole enää hyvä, harmittelee Tanja.

Janan ampujaksi uumoillaan Manuelin äiti Cruzia, joka (Eva Martín) oli alusta pitäen poikansa avioliittoa vastaan.

Cruz ei ollut mielissään poikansa valinnasta.
Cruz ei ollut mielissään poikansa valinnasta.

Janaa esittävä Ana Garcés ehti olla sarjassa mukana vuosina 2023–2025 yhteensä yli 550 jakson verran. Ana lähti sarjasta omasta tahdostaan, ja käsikirjoittajat rustasivat shokeeraavan poistumisen.

Mainos
Mainos päättyy

La Promesa – Salaisuuksien kartano Teema & Fem:illä arkisin kello 15.00. Yle Areenasta on katsottavissa kaudet 2–4.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan