Yle uusii vanhan hittisarjansa – katsojilta yksimielinen reaktio
Lehmän vuosi on kerännyt myös uusia katsojia.
Vuonna 2006 ensiesityksensä saanut draamasarja Lehmän vuosi on katsottavissa kokonaan Yle Areenassa. Sarjassa seurataan Sari Havaksen esittämää eläinlääkäri Hanna Takalaa, joka palaa kotipaikkakunnalleen Haapavirralle miehensä yllättävän kuoleman jälkeen.
Eläinten lisäksi Hannaa työllistävät peräkammarin pontikankeittäjät, flirttaileva pankinjohtaja, yliholhoava äiti ja kateellinen pikkusisko.
Lehmän vuotta tehtiin lopulta kolme kautta vuosina 2006–2010. Sarjan kaikista katsotuin jakso oli ensimmäisen kauden viimeinen jakso, Korvamerkit, jota katsoi Finnpanelin mukaan lähes 768 000 katsojaa.
Yle Areenan Facebook-sivuillla Lehmän vuoden paluusta on oltu innoissaan.
– Hyvä sarja, hyvät näyttelijät. Ei mitään nynnytarinaa vaan oikeaa elämää kuvaava, ja Ropi-koira on ihana, Tarja hehkuttaa ja viittaa Hannan belgianpaimenkoiraan.
– Yksi parhaimmista kotimaisista sarjoista. Katsoin kaikki kaudet putkeen! Marketta ilmoittaa.
Lehmän vuosi on kerännyt myös uusia katsojia.
– Ekaa kertaa katsoin ja tykkäsin kovasti. Varsinkin se vanha isäukko kolmelle aikamiespojalle oli paras, Liisa kehuu ja viittaa Esko Hukkasen esittämään Kullervo Väkeväiseen, jonka pojat keittävät pontikkaa.
– Nyt vasta aloin ensimmäistä kertaa katsomaan, en tiedä, miksi se on tähän mennessä mennyt ohi. Tykkäsin ensimmäisistä osista kovasti, ja mulla on vielä paljon katsomista, Eeva toteaa.
Satu puolestaan toivoo, että televisiosta tulisi nykyisin enemmänkin Lehmän vuoden kaltaisia sarjoja.
– Nykysarjoissa joka toinen sana tuntuu alkavan v-kirjaimella, ja pahuutta hehkutetaan. En nyt viitsi mainita tässä yhtä ihan uutta sarjaa, jota kriitikot ovat hehkuttaneet maasta taivaisiin. Itselleni siitä jäi vain paha mieli ja harmistus, että tulikin tuhlattua aikaa moiseen, Katariina huomauttaa.
Lehmän vuoden kaikki kaudet katsottavissa Yle Areenassa, TV2:lla keskiviikkoisin.
Juttua korjattu 23.1. kello 13.24. Ropi on belgianpaimenkoira, ei saksanpaimenkoira, kuten jutussa alun perin kirjoitettiin.
