fbq

Vuorineuvos Tuuran vaihtuvat etunimet, sekä Uunon ja Elisabethin erilaiset ensikohtaamiset – tässä ovat Uuno-elokuvien juoniaukot

Vuorineuvos Tuuralla on ollut ainakin yhdeksän eri etunimeä, ja Uunolla ja Elisabethilla kolme "ensikohtaamista".

Uuno Turhapuro -elokuvaputki on jokakesäinen perinne Subilla. Elokuvat ovat myös kanavan katsotuimpia ohjelmia. Esimerkiksi 6. heinäkuuta esitetty Uuno Turhapuro (1973) keräsi keskimäärin 133 000 katsojaa.

Vankasta suosiosta huolimatta Uuno-elokuviin mahtuu paljon juoniaukkoja. Tässä niistä muutamia.

Netflix julkaisi 900 000 dollarin tekoäly-työpaikkailmoituksen – näyttelijät ja käsikirjoittajat järkyttyivät: ”Tämä on oksettavaa”

Muuttuvat nimet

Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Ensimmäisessä elokuvassaan (Uuno Turhapuro, 1973) Uuno (Vesa-Matti Loiri) on koko nimeltään Uuno Eero Turhapuro, mutta seuraavassa, Professori Uuno D.G. Turhapurossa (1975) hänen nimensä onkin Uuno Daavid Goljat Turhapuro.

Lottovoittajassa (1976) Uuno oli vaihtunut etunimensä Uuno Kaavit Koljatiksi, sillä hän oli tykästynyt istuvan presidentin, Urho Kaleva Kekkosen nimikirjaimiin.
Lottovoittajassa (1976) Uuno oli vaihtunut etunimensä Uuno Kaavit Koljatiksi, sillä hän oli tykästynyt istuvan presidentin, Urho Kaleva Kekkosen nimikirjaimiin.

Kolmannessa elokuvassa (Lottovoittaja UKK Turhapuro, 1976) Daavid ja Goljat vaihtuvat Kaavitiksi ja Koljatiksi, sillä Uuno oli tykästynyt istuvan presidentin, Urho Kaleva Kekkosen nimikirjaimiin.

Sörsselssön (vasemmalla) oli aluksi Lettunen. Oikealla Härski Hartikainen (Spede Pasanen).
Sörsselssön (vasemmalla) oli aluksi Lettunen. Oikealla Härski Hartikainen (Spede Pasanen).

Uuno ei ole elokuvasarjan ainoa henkilö, jonka nimet ovat vaihtuneet vuosien saatossa. Esimerkiksi Sörsselssön (Simo Salminen) oli aluksi Lettunen (Uuno Turhapuro, 1973), sitten Lörsson (Häpy endkö? Eli kuinka Uuno Turhapuro sai niin kauniin ja rikkaan vaimon, 1977) ja vielä Lörssön (Rautakauppias Uuno Turhapuro, presidentin vävy, 1978), ennen kuin hänestä tuli Sörsselssön (Uuno Turhapuron aviokriisi ,1981).

Appiukko Tuura (Tapio Hämäläinen) oli aluksi nimeltään Voldemar Tuura (1976), kunnes hänestä tuli Karolus Tuura (1977). Vuonna 1981 hän on Jalmari Tuura, sitten Elmeri Tuura (Uuno Turhapuro menettää muistinsa, 1982), A. Tuura (Uuno Turhapuron muisti palailee pätkittäin, 1983), Taneli Tuura (Tupla-Uuno, 1988), Valtter Tuura (Uuno Turhapuro Suomen Tasavallan herra presidentti, 1992) ja Hugo Tuura (Uuno Turhapuron poika, 1993).

Vuorineuvos Tuuralla (Tapio Hämäläinen) on ollut vuosien saatossa monta nimeä.
Vuorineuvos Tuuralla (Tapio Hämäläinen) on ollut vuosien saatossa monta nimeä.
Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Johtaja Uuno Turhapuro – pisnismies (1998) -elokuvassa on taas aivan uusi ja nuorempi vuorineuvos Tuura, jota näyttelee Heikki Nousiainen. Hän oli ottanut jostain syystä itselleen vuorineuvos Tuuran koko nimen, Huugo Tuuran ja ammatin, kun meni rouva Tuuran (Marita Nordberg) kanssa naimisiin.

Uunon ja Elisabethin ensikohtaamiset

Uuno Turhapuron (1973) avauskohtauksessa Uuno sanoo Elisabethille (Marjatta Raita) kirkossa tahdon. Esiosaelokuvassa vuonna 1977 Elisabeth ja Uuno vihitään kirkon sijaan Tuuran omistaman kartanon pihalla.

Uunolla ja Elisabethilla (Marjatta Raita) on ollut hyvin erilaisia ensikohtaamisia.
Uunolla ja Elisabethilla (Marjatta Raita) on ollut hyvin erilaisia ensikohtaamisia.

Vihkimisen lisäksi eroja on myös siinä, kuinka Uuno ja Elisabeth kohtasivat toisensa. Lottovoittajassa (1976) he kohtaavat Hietaniemen rannan läheisyydessä, kun Uuno on muka hukannut autonavaimensa. Sama kohtaus esitetään uusiksi Häpy endkössä (1977), mutta tapahtumapaikka on tällä kertaa Eteläisellä Hesperiankadulla, Taivallahdella.

Elokuvassa Uuno Turhapuron huikeat poikamiesvuodet maaseudulla (1990) Uuno kohtaakin Elisabethin uimarannalla.

Emmy-gaala siirtyy – syynä Hollywoodin lakot

Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Uuno-elokuvia Subilla torstaisin ja perjantaisin kello 21, sekä MTV Katsomossa.

Seuraa meitä somessa