Katso logo

Venäjällä hylätylle Mona-koiralle etsitään kotia Suomesta – vastassa hulvaton perhe

Venäjällä hylätylle Mona-koiralle etsitään kotia Suomesta – vastassa hulvaton perhe
Koti koiralle

Uudessa perheessä asuu Tohtori Leipä.

Mainos
Mainos päättyy

Koti koiralle -jaksossa 18. helmikuuta Pietarista kotoisin oleva Mona-koira etsii itselleen loppuelämän kotia juontaja Janni Hussin ja johtavan koira-asiantuntija Tommy Wirénin avulla.

Mona on löytökoira, joten sen historiaa ei varmuudella tiedetä. Sen epäillään olevan pointteri, koska käytös ja ulkonäkö viittaavat siihen. Karvakuono on noin kolmevuotias.

– Monan taustasta ei tiedetä hirveästi. Se on ihan yleistä, että ne on hylätty syystä tai toisesta. Ei välttämättä ole mitään suurempaa syytä, kunhan vaan koiraan on kyllästytty, Suojele Eläintä ry:n Sini kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

Mona on tyypillinen lintukoira, sillä se juoksee tuntitolkulla, kuuntelee lintuja, ja sillä on oma reittinsä, jonka se aina tarkistaa.

– Kun tulee ilta, hänellä on nälkä, hän tulee komentamaan, että nyt pitää saada sitä ruokaa. Sen jälkeen hän sammuu ja herää seuraavan kerran aamulla valmiina linnustamaan, Sini kuvailee veijaria.

Vaikka Monalla on paljon juoksemisintoa ulkona, sisällä se on sohvaperuna. Mona haukkuu harvoin, mutta juttelee muutoin. Hän pitää tietynlaista ulinaa ja urinaa eri tilanteissa.

Mona ei juurikaan välitä leluista.
Mona ei juurikaan välitä leluista.

Monalle on löytynyt potentiaalinen uusi perhe. Nuoren parin lisäksi taloa asuttaa mystinen Tohtori Leipä. Sara ja Inka asuvat Kuopiossa.

– Tohtori Leipä on meidän kissa. Semmoinen maailman äänekkäin kissa, Sara kertoo.

Inkan mukaan Saran lapsuuden kodissa on erikoinen eläinkatras. Sieltä löytyvät estehevonen, kanoja, koiria ja pupuja. Mikäli Mona lähtee Saran ja Inkan mukaan, nimetään se Ruukaksi. Ristiäiset ja sylikummit on jo varattu ja hommattu.

Mainos
Mainos päättyy

– Me kuulostetaan ihan joiltain kylähulluilta, Sara toteaa.

Inka tunnistaa kadulla kaikki koirarodut ja on haaveillut omasta karvakaverista jo lapsesta asti.

– Monalle on tarjolle selvästi hyvin eläinrakas koti, Tommy summaa.

Koiraäidit liikuttuvat tavatessaan Monan ensimmäistä kertaa.
Koiraäidit liikuttuvat tavatessaan Monan ensimmäistä kertaa.

Erityinen tapaaminen

Inka ja Sara alkavat kyynelehtiä jo ennen kuin näkevät Monan. He onnittelevat toisiaan siitä, että ovat pian koiraäitejä.

Mona menee suoriltaan tapamaan uusia äitejään. Inka ja Sara alkavat itkemään, ja Mona ulisee turhautumisesta. Tommy uskoo, että ihmisten kannattaisi nousta ylös ja tehdä jotain hurmatakseen koiran.

Mainos
Mainos päättyy

– Ensikohtaaminen sujui vähän erikoisissa merkeissä, koska koira käyttäytyi ihan odotusten mukaisesti eli meni saman tien tutustumaan ihmisiin, mutta sitten ihmisillä se pitkä odotus ja jännitys purkautui liikutuksen kyyneleinä. Siellä oltiin pidemmän aikaa aika kirkassilmäisinä, Tommy tarkkailee tilanne.

Sini uskoo, että herkkä Mona saa sympaattisen ja herkän kodin Inkan ja Saran luota.

– Mä olen tosi iloinen Monan puolesta, että se tapasi tuollaisen perheen. Todella toivon, että heillä on hyvä loppuelämä, Sini summaa.

Kotiutuminen alkaa Monan ja Tohtori Leivän tutustumisella. Molemmat lemmikit ovat olleet kohteliaita toisiaan kohtaan. Mona ristitään juhlavin menoin Ruukaksi.

Koti koiralle tiistaisin Nelosella ja Ruudussa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Venäjällä hylätylle Mona-koiralle etsitään kotia Suomesta – vastassa hulvaton perhe