Katso logo

Vampyyrit tekevät uuden tulemisen – katso uuden Nosferatun hyytävä traileri

Vampyyrit tekevät uuden tulemisen – katso uuden Nosferatun hyytävä traileri

Ensi vuonna nähdään useampikin sovitus legendaarisesta Dracula-myytistä.

Mainos
Mainos päättyy

Elokuvavuosi 2025 käynnistyy vertahyytävästi, kun Nosferatu paljastaa torahampaansa valkokankailla 3. tammikuuta alkaen. Kyseessä on yksi viime vuosien odotetuimmista kauhuelokuvista, jonka nimiroolissa synkistelee Se-leffojen pelottavana Pennywise-klovninakin tunnettu Bill Skarsgård. Elokuvaa tähdittävät myös Emma Corrin, Willem Dafoe, Lily-Rose Depp, Nicholas Hoult ja Aaron Taylor-Johnson.

Nosferatu pohjaa vuoden 1922 saksalaisen mykkäkauhun klassikkoon, jonka tarinan ohjaaja F. W. Murnau lainasi ilman lupaa Bram Stokerin Draculasta. Kun 1897 ilmestyneen Draculan oikeudet vapautuivat, päätti ohjaaja Werner Herzog kuvata oman Nosferatunsa yhdistämällä romaanin hahmot Murnaun elokuvan juonirakenteeseen. Vuoden 1979 elokuva Nosferatu – yön valtias muistetaan etenkin Klaus Kinskin ikonisesta pääroolista.

Pitkä tie valkokankaalle

Uusimman Nosferatun ohjannut yhdysvaltalainen Robert Eggers nousi pinnalle jo vuoden 2015 esikoispitkällään, hyytävällä folk-kauhudraamalla The Witch. Siihen liittyvissä haastatteluissa Eggers on nimennyt ensimmäisen kerran alkuperäisen Nosferatun suosikkielokuvakseen ja kertonut halustaan kuvata se uudestaan.

Mainos
Mainos päättyy

Kolmannen Nosferatun tie valkokankaalle kesti kuitenkin liki kymmenen vuotta, jonka aikana Eggers ehti ohjata vuosien 2019 ja 2022 elokuvat The Lighthouse ja The Northman. Näistä ensiksi mainittu oli ohjaajan avoin rakkauskirje 1920-luvun ekspressionistiselle kauhulle.

Nicholas Hoult kokee kovia vierailullaan Nosferatun linnassa.
Nicholas Hoult kokee kovia vierailullaan Nosferatun linnassa.

Vaikka Eggers kertookin yrittäneensä tietoisesti välttää aiempien Nosferatu-versioiden uudelleenkatsomista ennen kuvauksia, päätyi ohjaaja valitsemaan kuvauspaikaksi tismalleen saman Tšekistä löytyvän Pernštejnin linnan kuin Herzog 45 vuotta aiemmin.

Lunta löytyi Suomesta

Vampyyrit ja varsinkin Dracula-elokuvat tuntuvat olevan jälleen pop, sillä Nosferatun jälkeen ranskalaisohjaaja Luc Besson valmistautuu paljastamaan oman sovituksensa maailman kuuluisimmasta verenimijästä.

Bessonin elokuva on jo siitäkin syystä mielenkiintoinen, että osa elokuvasta on kuvattu Suomessa. Mukana on hevosia ja vaunuja sisältäviä isoja ulkokohtauksia, jotka oli alun perin tarkoitus kuvata Juran vuoristossa itäisessä Ranskassa. Sieltä ei kuitenkaan löytynyt lunta, jonka etsintä vei Bessonin kuvausryhmineen Kajaaniin, Kuhmoon ja Sotkamoon. Suurin osa elokuvan sisäkohtauksista on kuvattu kuitenkin studioilla Pariisin ulkopuolella.

Mainos
Mainos päättyy
Luc Besson ohjaa Draculaksi muuntautunutta Caleb Landry Jonesia.
Luc Besson ohjaa Draculaksi muuntautunutta Caleb Landry Jonesia.

Bessonin Draculan julkaisusta ei ole vielä tässä vaiheessa tietoa, mutta sen veikataan olevan mukana toukokuussa Cannesin elokuvajuhlilla. Filmin pääroolissa nähdään ohjaajan edellistäkin elokuvaa DogMan tähdittänyt Caleb Landry Jones, sekä muissa rooleissa Matilda De Angelis, Oscar-voittaja Christoph Waltz ja näyttelijä Rosanna Arquetten tyttärenäkin tunnettu Zoë Bleu Sidel.

Kreivin monet kasvot

Hieman erilaisen Dracula-tulkinnan tarjoili keväällä ensi-iltansa saanut Renfield. Verinen fantasiakomedia antoi Nicolas Cagelle tilaisuuden esittää suurinta toiverooliaan. Jälleen Bram Stokerin kynään pohjaava tarina kertoo kreivin uskollisesta mutta piinatusta palvelijasta, joka hankkii isännälleen ravintoa ja noudattaa tämän alhaisimpiakin käskyjä. Chris McKayn ohjaaman leffan nimiosassa nähdään myös Nosferatussa näyttelevä Nicholas Hoult. Elokuva on katsottavissa Sky/Showtime -suoratoistopalvelussa.

Nicolas Cage revittelee Draculana elokuvassa Renfield.
Nicolas Cage revittelee Draculana elokuvassa Renfield.

Lusikkansa vampyyrisoppaan työntää myös Oscar-palkittu ohjaaja Chloé Zhao (Nomadland), jonka tekeillä olevasta Dracula-elokuvasta uutisoitiin ensi kerran jo 2021. Zhao viimeistelee parhaillaan William Shakespearen vaimosta kertovaa Hamnet-elokuvaa, mutta on varmistanut käsikirjoittavansa myös tieteistwistillä varustettua Dracula-leffaa.

Mainos
Mainos päättyy

Myös Christopher Nolanin kerrotaan valmistelevan 1920-luvulle sijoittuvaa vampyyrielokuvaa. Kaikki on toki mahdollista, mutta tässä vaiheessa Nolanin uutuudesta liikkuu niin paljon varmistamattomia huhuja, että myös vampyyriuutiseen kannattaa suhtautua varauksella.

Älä unohda näitä!

Dracula-sovitusten perheeseen kuuluu myös viime vuonna valmistunut The Last Voyage of the Demeter, joka perustuu Stokerin romaanin Kapteenin loki -nimiseen lukuun. Norjalaisen André Øvredalin (Troll Hunter) ohjaama elokuva on ihastuttavan perinnetietoinen laivamörköily, jossa Demeter-nimisen kuunarin miehistö joutuu lepakkomaisen kreivin uhreiksi pitkän merimatkan aikana. Suomessa elokuva sai ensi-iltansa suoraan Prime Video -palvelussa.

Max-suoratoistopalvelusta löytyy puolestaan Gary Daubermanin ohjaama Salem’s Lot, tänä vuonna valmistunut mainio sovitus Stephen Kingin vuoden 1975 vampyyriromaanista.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Vampyyrit tekevät uuden tulemisen – katso uuden Nosferatun hyytävä traileri