Uusi Salkkarit-näyttelijä on päässyt näkemään läheltä maailmantähtien työskentelytavat – näin ne eroavat suomalaisista
Keskiviikkona 25.1. paljastettiin, että muun muassa Ex-onnelliset-sarjasta tuttu Kris Gummerus on yksi uusista Salatut elämät -näyttelijöistä. Gummeruksen lisäksi uusina kasvoina nähdään Sami Sowen, Tiia Weckström sekä sarjassa parin jakson verran jo esiintynyt Otto Mäkelä.
Videolla Kristofer Gummerus ja Otto Mäkelä paljastavat Salkkareiden kulisseista faktan, mitä katsojat eivät välttämättä tiedä.
Gummerus ei voi vielä hiiskua Salkkarit-hahmostaan. Aiemmin hänet on totuttu näkemään pahisten roolissa.
– En tiedä miksi, sillä olen mielestäni niin sympaattinen ihminen! Gummerus naurahtaa.
Gummeruksen mukaan pahiksen rooli kehkeytyi, kun hänet palkattiin aikoinaan C Moren Aallonmurtajiin pahiksen rooliin.
– Jengi sai selvästi ideoita myös muihin rooleihin.
Aallonmurtajien lisäksi Gummerus on nähty muun muassa Ivalossa, Helsinki-Syndroomassa ja viimeisimpänä Ruutu+-palvelun uutuussarja Piiritys.
Työkokemusta on karttunut myös ulkomailta, kuten Ruotsista ja Isosta-Britanniasta, jossa hän opiskeli ammattiinsa. Ruotsissa hän on näytellyt tv-sarjoissa Heikolla jäällä ja Vettä sakeampaa.
Ammattikielenään Gummerus käyttää niin suomea, englantia kuin ruotsia.
– Kouluttauduin englannissa, ja se on edelleen ykköstyökieleni.
Isossa-Britanniassa Gummerus on näytellyt avustajana ja pienissä rooleissa, joissa hän on päässyt näkemään ”suuren maailman meininkiä”.
– Siellä hierarkia on tosi selkeä, mitä Suomessa ei puolestaan ole. Täällä kaikki ovat samassa maskibussissa, kun isoissa tuotannoissa staroja ei edes näe. He tulevat settiin, kun on aika kuvata, ja sen jälkeen he katoavat.
Itse tekeminen ei kuitenkaan Gummeruksen mukaan eroa Suomessa ja muualla maailmassa.
– Jos budjetit ja aikataulu otetaan sivuun, niin se työskentely on aika samanlaista. Se on fakta, että jos annetaan enemmän rahaa, niin annetaan myös enemmän aikaa ja on enemmän puitteita. Suomalaisten tv- ja elokuvatuotantojen ammattimaisuus on huippuluokkaa, Gummerus kehuu.
Salatut elämät arkipäivisin kello 19.30 MTV3-kanavalla.
