Uuden presidenttiparin rakkaustarina alkoi sarkastisesta kuitista – Suzanne kritisoi Alexin tyylitajua
Tuleva presidenttipari muisteli ensitapaamistaan MTV:n Vaaleihin Tommolan kanssa -ohjelmassa.
Alexander Stubb valittiin 11. helmikuuta Suomen 13. tasavallan presidentiksi. Valinnan myötä Alexanderin vaimosta, Isosta-Britanniasta kotoisin olevasta Suzanne Innes-Stubbista tulee seuraava presidentinpuoliso.
Sekä Alex että Suzanne kertoivat tapaamisestaan Vaaleihin Tommolan kanssa -ohjelmassa. He tapasivat yliopistossa Bruggessa, Belgiassa.
– Rakkaudessa on aika usein niin, että se alkaa liekillä, ainakin minun kohdallani. Hän ei edes muista meidän ensikohtaamistamme. Se oli muuten ensimmäinen kerta, kun olin kärsivällinen, tuleva presidentti kertoo ohjelmassa.
– Me tapasimme siellä Bruggessa aamupalalle meidän asuntolassa. Minähän huomasin heti, että tässä voisi olla jotain, hän jatkaa.
Parista tuli ensin ystävykset, koska Alexin mukaan Suzannella taisi olla joku toinen kiinnostuksen kohde.
– Mutta sitten se toinen myöhemmin jäi, koska olin kärsivällinen, Alex sanoo.
Tämä ärsyttää Alexander Stubbin vaimoa: ”Hän mässyttää”
Vaikka Suzanne ei muistakaan ensitapaamista, hän muistaa hetken, kun kiinnitti huomiota mieheen. Hän kehui sarkastisesti Alexin rusettia kaulassa.
– Se oli eräässä avajaistapahtumassa. Alex suoritti alemman korkeakoulututkinnon Yhdysvalloissa. Hän pukeutui kuin amerikkalainen professori. Hänellä oli solmuke, Suzanne muistelee.
– Halusin jutella hänelle ja sanoin sarkastisesti: Kiva solmuke. Se oli sarkasmia, mutta hän otti minut tosissaan, hän lisää.
Alex kertoo, että parilla on yhteinen kunnioitus ja rakkaus. He tekevät pieniä yllätyksiä toiselle.
Vaaleihin Tommolan kanssa katsottavissa MTV Katsomossa.
