Unelmahäät-sulhanen osoittaa rakkauttaan erikoisella tavalla – taustalla morsiamen terveydentila

Unelmahäitään tanssivat Jere ja Eveliina.
Unelmahäät-jaksossa maanantaina 23. syyskuuta Eveliina Strandén, 25 ja Jere Taavitsainen, 30, astelevat avioliiton satamaan.
Romantiikka ei parin elämästä puutu, mutta heillä on eräs omalaatuinen tapa osoittaa sitä toisilleen.
– Tiedätkö, mikä päivä tänään on? Jere kysyy.
– Arpapäivä, Eveliina vastaa iloisesti.
Tarina arpapäivästä juurtaa edelliseen syksyyn, kun Eveliina oli erittäin kipeä.
– Minulla oli akuutti munuaisten vajaatoiminta jostain syystä. Sitten kun pystyin himpun liikkumaan, kävimme ulkoilmatapahtumassa, jossa oli arvonta. En voittanut siitä mitään, mikä ei yllättänyt, Eveliina muistelee.
Morsian kertoo olleensa hirmu surullinen siitä, ettei koskaan voita mitään, ja on vain kipeä. Jere tuumasi, että tekee morsiolleen omat arpajaiset, josta joka arpa voittaa.
– Hän ei ihan sataa keksinyt, niin se on helpottunut sillä tavalla, että jos saa tyhjän arvan, niin saa uuden niin kauan, että voittaa jotain, Eveliina naurahtaa.

Päivän arpaonni osuu kohdalle, ja Eveliinan ei tarvitse hoitaa enää loppuviikkoon aamutallia. Jere on lähtenyt suhteen alussa ummikkona mukaan hevosten hoitoon. Alun perin hevoset ovat tulleet parin elämään Eveliinan harrastuksen myötä.
– Jere on sopeutunut tosi hyvin. Hän on Paavon (hevonen) kanssa saanut uskomattoman hyvän suhteen luotua, Eveliina kehuu.
– Jere on opetellut Paavolla ratsastamaan. Hän osaa hoitaa hevoset, jos olen vaikka viikonlopun pois.
Unelmahäät TV5 maanantaisin klo 21, katsottavissa myös Maxilla.