Tv:stä kadonnut Anna-Liisa Tilus avautuu nykyisestä työstään
Keväällä nähtiin yhden aikakauden loppu, kun muutosneuvottelujen myötä Yle päätti lopettaa tv-kuuluttajien toimen.
Anna-Liisa Tilus on legendaarinen Ylen televisiokuuluttaja ja entinen Miss Suomi.
Tiara aseteltiin Anna-Liisan päähän vuonna 1984 hänen ollessaan vasta 19-vuotias.
Keväällä nähtiin yhden aikakauden loppu, kun muutosneuvottelujen myötä Yle päätti lopettaa tv-kuuluttajien toimen.
Anna-Liisa on jatkanut TV1:n kanavaäänenä. Vaikka häntä ei enää nähdä kuuluttajana, hänet kyllä kuullaan.
"Samaa kuin ennenkin"
Katso tapasi Anna-Liisan keskiviikkona Vantaan Martinlaaksossa sijaitsevassa Kulttuuritalo Martinuksessa.
Hyväntuulinen Anna-Liisa osallistui Lastenklinikoiden Kummit ry:n JouluMielelle-konserttiin.
– Käytännössä työ on tosiaan samaa kuin ennenkin, mutta vain ilman kameraa. Se ei enää painosta ja rytmitä, Anna-Liisa kuvaa nykyistä työtään.
– Tosi työlästä, mutta olen tosi iloinen siitä, että on edelleen työpaikka ja saa edelleen palvella katsojia.
"Osaanko enää jännittää"
Myöhemmin joulukuussa 61 vuotta täyttävän Anna-Liisan elämä on hyvää. Siitä pitävät huolen sekä lapset että lapsenlapset.
Kolmesta lapsesta kaksi pelaa ammatikseen jalkapalloa: Sauli Väisänen Ilveksessä ja Leo Väisänen ruotsalaisessa Häckenissä.
– En tiedä, osaanko enää jännittää, mutta hauskahan sitä on seurata, Anna-Liisa huokaa palloilijapojistaan.
Mummu
Samalla hän toteaa, että hauskaa on myös seurata lastenlasten elämää.
– Ihanaa, että oma tarina jatkuu pienissä ihmisissä.
Lapsenlapsia on niin ikään kolme, ja ”kaikki kävelevät”.
– Osa juokseekin, mummuksi kutsuttava Anna-Liisa naurahtaa.
Anna-Liisa on edelleen upea ilmestys, mutta ei suurin surminkaan halua kuvattavaksi.
– En minä, lady, hän päättää hihittäen.
