Tuukka Ritokosken lunttaaminen Amazing Race -tehtävässä herätti hämmennystä: "Jos ei jotain kielletä, se on sallittua"

Tuukka Ritokoski avasi Amazing Race Suomi -ohjelman yhdeksännen jakson tapahtumia Aamulypsy -lähetyksessä.
Tuttuun tapaan Radio Suomipopin maanantaiaamun Aamulypsy -lähetyksessä juontajat Tuukka Ritokoski, Tinni Wikström ja Juuso Mäkilähde ruotivat edellisen lauantain Amazing Race Suomi -jaksoa.
Yhdeksännessä Amazing Race -jaksossa kilpaparit saivat tehtäväkseen soittaa kellopelikappaleen. Tehtävänä oli opetella kappale ja soittaa se ilman nuotteja. Tuukan tapa suorittaa tehtävä on herättänyt somekansan kiinnostuksen.
– Sinä pyysit isältäsi kynän ja kirjailit nuotit käteen. Miten vastaat tähän huijaussyytökseen? Juuso kysyy Tuukalta.
– Näitä on todella tullut nyt. Nostan muutaman viestin, mitä itse sain. ”Miksi vi**uilit muille kilpailijoille haastattelussa huijauksen jälkeen?”. ”Tuleva opettaja ja huijaa tuolla tavalla tehtävässä, eikö hävetä?”, Tuukka lukee viestejä.
Tuukka kertoo ymmärtävänsä viestien lähettäjiä ja uskoo, että reagoisi itsekin samalla tavalla. Hän päättää avata tilannetta.
– Ennen tätä kisaa ja muinakin päivinä, meille painotettiin sitä, että, ohjekuori on se, mikä määrittää tehtävän säännöt. Ei mikään muu. Lukekaa ohjeet. Jos siinä ei jotain kielletä, se on sallittua, Tuukka kertoo.
– Sitten mennään tähän tehtäväpaikalle. Siinä ohjeessa ei siis lue esimerkiksi, että opettele ulkoa, hän jatkaa.

Jaksossa kuultava ”ei nuotteja” -kommentti jaksossa oli vastaus kysymykseen, onko paikalla nuotteja. Koska muistiinpanoja ei erikseen kielletty, oli sallittua kirjoittaa nuotit ylös.
– Minähän elän siinä todellisuudessa, kun en näe mitä muut tekevät, että ehkä kaikki muutkin on kirjoittanut sen, hän pohtii asiaa.
– Olishan siellä tuomaristo puuttunut asiaan, jos se olisi ollut sääntöjen vastaista, Juuso sanoo.
Poliisi puuttuu Tuukka Ritokosken ja Sami-isän peliin Amazing Racessa
Amazing Race Suomi Nelosella ja Ruudussa lauantaisin.