Tom Rejström näyttelee moottoripyörälegenda Jarno Saarista tv-sarjassa – eräs tapaaminen kosketti erityisesti

Tom Rejström näyttelee Ylen suurdraamassa Jarno Saarista, ratamoottoripyöräilyn ensimmäistä suomalaista maailmanmestaria, joka menehtyi traagisesti vain 27-vuotiaana.
Jarno Saarinen oli vain 27-vuotias ratamoottoripyöräilijä, kun hän menehtyi traagisesti Monzan moottoriradalla, Italiassa vuonna 1973. Nyt lajinsa ensimmäisestä suomalaisesta soololuokkien maailmanmestarista esitetään tv-sarja, jossa Saarista näyttelee Pohjolan laista tuttu Tom Rejström.
Hänelle Saarinen on tuttu isoisänsä kautta, joka oli maailmanmestarin suuri fani.
Tomin mummolan eteisessä oli jopa pieni Jarno-patsas. Isoisä oli kilpaillut tt-ajoissa, mikä vastaa nykyistä MotoGP:tä, eli ratamoottoripyöräilyn maailmanmestaruussarjaa.
– 250-kuutioisilla moottoripyörillä ajettiin Suomessa Eläintarhan ja Pyynikin ajoja, näitä klassisia ajoja Suomessa koko 50-luvulla. Hän lopetti sitten 60-luvun alussa, Tom kertoo.
Isoisänsä lisäksi Tomin isältä ja veljeltäkin löytyy moottoripyörä.
Jarnon lesken kohtaaminen suuri ja koskettava kokemus
Jarno Saarisen koko tarina ei ollut Tomin sukupolvelle vielä tuttu, mutta sarjaa tehtäessä Saarinen tuli tutummaksi. Sarjan teossa on ollut vahvasti mukana Saarisen leski, Soili Karme. Hänen kohtaamisensa oli Tomille suuri ja koskettava kokemus.

– Kun luin ensimmäiseksi käsikirjoitukset ja yhden kirjan Jarnosta, olin tehnyt jotenkin itse fiktiota siitä. Vasta sitten, kun pääsin tapaamaan Soilin, tajusin, että herranjumala, tämähän on sen elämää.
Tom istui monta tuntia Soilin kotona Espoossa, jossa Soili näytti Jarnosta videoklippejä ja kuvia, ja kertoi kaiken.
– Hän oli äärimmäisen antelias ja tuki tätä koko prosessia. Hän oli ehkä tärkein osio tässä itse roolin rakentamisessa.
Stunttikuskit hoitivat ajamisen
Kuusiosaisessa draamasarjassa on mukana aitoja moottoripyöriä 1960- ja 70-luvuilta. Tom itse ei ollut niitä kuitenkaan ajamassa.
– Siinä on ollut stunttikuskeja, jotka ovat olleet oikeita MotoGP-kuskeja ja he tekivät suuren työn tässä sarjassa. Sen ajan moottoripyörät ovat sellaisia, että ne on täytynyt juosta käyntiin, ne eivät käynnisty sähköstartilla, Tom paljastaa.

– Olen istunut pyörien päällä paljon, mutta en siten, että moottori on käynnissä. Minut on työnnetty kuviin, mutta valitettavasti en päässyt itse ajamaan.
Tomin sijaan stunttikuskit vastasivat ajamisesta.
Isojen ihmisten sarja tehtiin isosti
Päällimmäisenä Tomille jäi sarjasta mieleen kunnianhimoisuus, joka välittyi sarjan teossa. Jarnoa ja minää kuvattiin Suomen lisäksi Italiassa, Kroatiassa ja Sloveniassa. Mukana on kansainvälisiä näyttelijöitä muun muassa Netflix- ja HBO-sarjoista, ja ohjaajana on ruotsalainen Simon Kaijser (Spinning Man).
– Sillä on suora yhteys siihen kunnianhimoiseen unelmaan, mikä Jarnolla ja Soililla oli. Ajattelen, että tietenkin täytyy tehdä isosti isojen ihmisten sarja.
Tom aikoo hankkia isoisänsä, isänsä ja veljensä tavoin myös moottoripyörän. Moottoripyöräkortti löytyy jo.
– Kyllä aion hankkia, on se niin kivaa.
Jarno ja minä 16. toukokuuta alkaen Yle Areenassa ja 19. toukokuuta alkaen TV1:llä.