Katso logo

Tobias Zilliacus on kuin ilmetty Kari-Pekka Kyrö Lahti 2001 -sarjassa: "Sain roolin pitkälti ulkonäköni perusteella"

Lahti 2001
Tobias Zilliacus

Lahti 2001 -draamasarja palaa Suomen urheiluhistorian suurimpaan dopingskandaaliin fiktion keinoin. 2. marraskuuta alkaneessa kuusiosaisessa draamasarjassa pureudutaan kansan traumaan, ja pohditaan, mitä tapahtui ja miksi.

Mainos
Mainos päättyy

Lahti 2001 -sarja kertoo vuoden 2001 dopingskandaalista Lahden MM-kisoissa.  Vuoden 2001 dopingkäryssä Suomen joukkueesta kuusi hiihtäjää ja neljä valmentajaa asetettiin kilpailukieltoihin.

Yksi valmentajista oli Kari-Pekka Kyrö, josta näyttelijä Tobias Zilliacus luo oman tulkintansa draamasarjaan.

– On tietysti mielenkiintoista esittää henkilöä, joka on oikeasti olemassa. Kyllähän se tavallaan lisää paineita. Olen ennenkin näytellyt tosielämän henkilöitä, en kuitenkaan silloinkaan, enkä nytkään halunnut liikaa tuijottaa sitä esikuvaa. Sarjassa ei kuitenkaan lähdetty matkimaan todellisuutta, Tobias kertoo.

– Eli sellainen sopiva sekoitus kunnioitusta esikuvaa kohtaan, mutta samalla sitä omaa taiteellista vapautta, hän tiivistää.

Mainos
Mainos päättyy

Rooliin hän valmistautui katsomalla haastatteluja, dokumentteja ja hiihtoja. Hän treenasi yhdessä näyttelijöiden kanssa. Näyttelijälle on kerran, jos toisenkin sanottu, että hän näyttää Kyröltä.

– Hauskaa, että sain roolin pitkälti myös ulkonäköni perusteella, Tobias naurahtaa.

Lahti 2001
Tobias Zilliacus

Omat muistot peilautuivat kuvauksissa

Draamasarja mukailee vuoden 2001 tapahtumia, mutta mukaan on lisätty fiktiota, jotta tarinaa julkisuuden takana voidaan tarkastella. Lahden kotikisat ja sen jälkeiset tapahtumat ovat piirtyneet näyttelijän muistikalvolle vahvasti.

– Omat muistot ovat todella vahvat liittyen näihin tapahtumiin, Tobias kertoo.

– Olin hiihtolomalla Tahkolla ja katsoin kisoja. Muistan elävästi hetken, kun ensimmäinen dopingkäry kävi ja ensimmäisen lehdistötilaisuuden. Muistan, miten järkyttävää se oli, hän muistelee.

Mainos
Mainos päättyy

Kuvauksista erityisesti näyttelijän mieleen ovat jääneetkin nuo lehdistötilaisuudet.

– Kun kuvasimme noita surullisen kuuluisia lehdistötilaisuuksia, siellä jotenkin tuntui konkreettisesti se historia läsnä. Se paine, jossa nämä ihmiset ovat olleet. Oli outo fiilis astua tilanteeseen, jonka olen itse nähnyt tv:ssä aikanaan, Tobias summaa.

'Kyrö oli mukana joukkueessa, vaikka hänestä maalautuikin yksinäinen susi -kuva julkisuudessa,' Tobias pohdiskelee.
"Kyrö oli mukana joukkueessa, vaikka hänestä maalautuikin yksinäinen susi -kuva julkisuudessa," Tobias pohdiskelee.

Oikea aika

Tobias kokee, että Lahti 2001 kunnioittaa tapahtumia ja ihmisiä niiden takana. Hän ei olisi lähtenyt mukaan, jos sarjalla olisi haettu skandaalia.

– Kyseessä on mielenkiintoinen tarina, johon liittyy paljon draamanaineksia. Sarjassa pääsemme kurkistamaan nurkan taakse, kuitenkaan väittämättä asioita tosielämän ihmisistä. Tässä ei lähdetä revittelemään heidän kohtaloillaan, näyttelijä kertoo.

Lahti 2001 -sarjan lisäksi tänä vuonna käsitellään draaman keinoin muitakin suuria tragedioita Suomen historiassa. Estonia-autolautan uppoamisesta ja sen jälkipyykistä on julkaistu MTV:lle sarja ja Lapuan räjähdyksestä on tehty elokuva. Tobias kokee, että ehkä nyt on kulunut tarpeeksi aikaa tapahtumista, ja niitä ollaan valmiita käsittelemään.

Mainos
Mainos päättyy

– Ehkä nyt halutaan käsitellä näitä ja antaa mahdollisuus ihmisille myös kuvien kautta muistella, käsitellä, puhua ja ehkä mennä eteenpäin, hän pohtii.

Vuosi on pitänyt näyttelijän kiireisenä. Hän tähdittää tammikuussa ensi-iltansa saavaa Myrskyluodon Maija -elokuvaa, lisäksi hän näyttelee Disney+-suoratoistopalvelun suursarjassa Karhun keitto (Koka Björn), jota on kuvattu myös Suomessa. Hänet nähdään myös improvisaatioteatteri Stella Polariksen lavalla Kaapelitehtaalla.

Jon-Jon Geitel näyttelee hiihtäjälegendaa Lahti 2001 -sarjassa – Jari Isometsältä hulvaton kommentti

Lahti 2001 Ruutu+ -palvelussa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan