Katso logo

Tiia Elg muistelee Tuhmat tädit -sarjaa: "Se oli hulvatonta ja hauskaa aikaa"

Tiia Elg muistelee Tuhmat tädit -sarjaa: 'Se oli hulvatonta ja hauskaa aikaa'

Monet fanit ovat tiedustelleet, koska tulee Tuhmien tätien neljäs kausi.

Mainos
Mainos päättyy

Tiia Elg on Salatuissa elämissä Eva Tamminen, Jiri Viitamäen (Mikko Parikka) ex-kihlattu ja Nella Tammisen (Emma Nopanen) äiti. Hän on ollut mukana myös Salkkareiden spin-off-sarjoissa joista erityisesti Tuhmat tädit -trilogia on jäänyt mieleen.

− Se oli hulvatonta ja hauskaa aikaa. Meillä oli mahtava jengi, kuten Salkkareissa aina, mutta jotenkin meidän neljän naisen kemiat natsasivat yhteen. Tuhmien tätien muisteleminen tuo paljon hyviä hetkiä mieleen, Elg kertoo.

Bess juontamaan Emma Gaalaa – kova esiintyjäkattaus

Tuhmat tädit olivat Irina Vartia (Monica Mustavaara), Monika Lindeman (Linda Eerikäinen), Tiia Elg (Eva Tamminen) ja Nora Rinne (Camilla Mustavaara).
Tuhmat tädit olivat Irina Vartia (Monica Mustavaara), Monika Lindeman (Linda Eerikäinen), Tiia Elg (Eva Tamminen) ja Nora Rinne (Camilla Mustavaara).
Mainos
Mainos päättyy

Trilogian (2016−2017) ensimmäisellä kaudella naisnelikko vietti polttareita, mutta joutui seuraavana päivänä muistelemaan edellisillan tapahtumia. Toisella kaudella he päätyivät pyörittämään Evan johdolla strippiklubia, ja kolmannella kaudella he viettivät lomaa nunnaluostarissa.

− Monet ovat itse asiassa kyselleet, koska tulee neljäs kausi. Nyt kolmannesta kaudesta on kulunut jo seitsemän vuotta, joten ehkä nyt olisi aika kuvata neljäs osa Tuhmien tätien seikkailuista, Elg vitsailee.

Näyttelijäntöiden lisäksi Tiia Elg on tanssinopettaja. Syksyllä 2021 hän kilpaili Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa Mikael Gabrielin kanssa.
Näyttelijäntöiden lisäksi Tiia Elg on tanssinopettaja. Syksyllä 2021 hän kilpaili Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa Mikael Gabrielin kanssa.

Syksyllä 2021 Elg oli mukana Tanssii tähtien kanssa -kilpailun 14. kaudella, jossa hän sijoittui Mikael Gabrielin kanssa yhdeksänneksi. 15. kaudella hän kilpaili Joel Harkimon kanssa, ja he putosivat toisena parina. Nykyisin Elgin aika kuluu Salkkareiden ja kotona kahden pienen lapsen kanssa. Tanssimisellekin on löytynyt tilaa.

− Olemme aloittaneet treenaamisen kivalla tanssinopettajaporukalla, ja opetin tammikuussa aika paljonkin.

Tiia Elg on ollut Salattujen elämien mukana jo kymmenen vuotta.
Tiia Elg on ollut Salattujen elämien mukana jo kymmenen vuotta.

Paluu TTK:n pariin kiinnostaisi myös, mutta kahden suuren tv-tuotannon yhteensovittaminen voi olla haastavaa. Yhden Salkkarit-päivän kuvaamiseen voi kulua jopa 12 tuntia, kun ensimmäinen maski alkaa aamuseitsemältä. Palautumiseen löytyvät helpot keinot kotoa.

Mainos
Mainos päättyy

Maajussi-Sami toivoo parisuhteessa hipsuttelua – Sohvaperuna-serkulta kuitti

− Kyllä siinä palautuu työkuvioista, kun menee kotiin ja alkaa leikkiä lasten kanssa legoilla sekä tekemään ruokaa.

Salatut elämät MTV3:lla ma-to kello 19.30. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan