Terhi uskoo kohdanneensa avaruusolennon: ”On otettu munasoluja"

Ufojen koskettamat -dokumentissa kolme suomalaista jakaa kohtaamisensa ufojen kanssa.
Perjantai-dokkarina 20. syyskuuta esitetään Ufojen koskettamat. Dokumentissa suomalaiset kertovat kohtaamisistaan ufojen kanssa.
Terhi Jansson kertoo kohtaamisestaan Ufon kanssa. Ajotiellä puiden yläpuolella oli kolme valopistettä molemmin puolin tietä. Hän kadotti seitsemän tunnin ajanjakson kyseisellä kohtaamisella.
– On otettu munasoluja. Sen tiedän, että on otettu. On kerrottu telepatialla olennon kanssa kasvokkain, Terhi kertoo.
Hän haluaisi palauttaa muistinsa ufokohtaamisista hypnoosin avulla. Hän soittaa puhelun saadakseen apua tilanteeseen.
– Hypnoosi on tosi toimiva työkalu muistojen palauttamiseen, mutta voi olla hyvinkin, ettei ole muistettavaa. Jos ymmärrät, mitä tarkoitan, Terhille vastataan.
Tanja Barrin hypnoosissa Terhin mieleen muistuu, kuinka auto menee eteenpäin sekä näkemänsä valot.
– Siinä on jotain olentoja. Olennot ovat rumia, vähän kömpelöitä. Kasvot ovat ryppyiset, isot silmät – haisee. Tuntuu nihkeältä, Terhi kertoo hypnoosissa.
– Ne ottavat kokeita.

Hypnoosin jälkeen Terhi kertoo kokeneensa vahvaa tunnetta, ei ainoastaan mentaalisesti vaan myös fyysistä. Hän kertoo saaneensa rauhan, siitä mitä on tapahtunut.
– Selkeys on helpotus, Terhi toteaa.
Dokumentilla myös Asko Nummela ja Kalevi Riikonen kertovat ufokohtaamisistaan. Molempien kokemukset ajoittuvat vuodelle 1979.
Dokumentin lopussa ruudulle nousee teksti: ”Dokumentin henkilöiden kokemuksia ei ole tieteellisesti todistettu.”
Perjantai-dokkari: Ufojen koskettamat Yle Areenassa ja osana Yle Perjantai-lähetystä 20. syyskuuta.