Katso logo

Tästä syystä Eija Kantola karttaa julkisuutta

Tästä syystä Eija Kantola karttaa julkisuutta
20250227, Helsinki. Farmi tv-ohjelman pressi. Kuvassa Eija Kantola.

Takavuosien tangokuningatar Eija Kantolalle on tärkeämpää elää hetkessä kuin somessa.

Mainos
Mainos päättyy

Tangokuningatar Eija Kantola on yksi Farmi Suomen kolmestatoista kisaajasta.

Eija pääsi tositelevision makuun jo neljä vuotta sitten Selviytyjissä, jossa hän sijoittui kuudenneksi. Kokemus oli hyvin erilainen, sillä kyseisessä formaatissa juonittelu on suuressa osassa.

Farmillakaan ei juonittelulta vältytty, vaikka se ei olekaan formaatin pääjuoni. Kauden edetessä alkoi muodostua ryhmittymiä, ja porukka jakautui. Tangokuningatar harmittelee asiaa, vaikka tiedostaa sen kuuluvan ohjelman formaattiin.

Mainos
Mainos päättyy

– Jossain vaiheessa siitä meni fiilis. Joidenkin välille tuli konflikteja, eikä se tuntunut kivalta, hän summaa.

Eija Kantolalle Farmi Suomi on toinen realityohjelma laatuaan. Selviytyjät voitti tuolloin Shirly Karvinen (kuvassa).
Eija Kantolalle Farmi Suomi on toinen realityohjelma laatuaan. Selviytyjät voitti tuolloin Shirly Karvinen (kuvassa).

Eija on ollut julkisuudessa yli 30 vuotta. Ysärillä tangokuningatar oli enemmän esillä, sillä hän esiintyi usein eri musiikkiohjelmissa. Tuolloin suomalaiset tv-katsojat kokoontuivat vastaanottimien ääreen seuraamaan Bumtsi Bumia ja muita lauluohjelmia.

– Se oli hienoa aikaa, kun sai olla televisiossa. Nykyään vastaavanlaisissa ohjelmissa esiintyvät ne samat popparit. Enää ei niin vain pääse laulamaan televisioon, ja se on aika tylsää.

Eija Kantola on päässyt kiertämään uransa aikana lukuisat eri tv-ohjelmat. Bumtsi Bumista Kymppitonniin.
Eija Kantola on päässyt kiertämään uransa aikana lukuisat eri tv-ohjelmat. Bumtsi Bumista Kymppitonniin.

Eija ei myöskään jaa yksityiselämäänsä lehtien kansissa, joten skandaaleita hänestä ei saa. Sosiaaliseen mediaan hän päivittää lähinnä keikkakalenterinsa. Puhelittomuus Farmilla ei ollut hänelle ongelma, sillä kotonakin puhelin on usein äänettömällä.

– Tuntuu, että jotkut kollegat suorastaan elävät somessa. Heidän elämänsä tuntuu olevan enemmän siellä kuin tässä. Haluan elää niin, ettei minun tarvitse kuvata jokaista ruoka-annosta keikkareissuilla. Ymmärrän, että se kiinnostaa ihmisiä, mutta en usko, että yksikään ihminen tulee tansseihini vain sen perusteella, mitä julkaisen somessa.

Mainos
Mainos päättyy

Farmi Suomi 13.3. alkaen Nelosella ja Ruudussa. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Tästä syystä Eija Kantola karttaa julkisuutta