Tässä ovat uuden Levyraadin vakioraatilaiset – juontajana Jenni Pääskysaari

Levyraati tekee comebackin 20. tammikuuta MTV3-kanavalla. Tässä ovat uudet vakioraatilaiset, jotka suhtautuvat musiikkiin intohimoisesti ja avoimin mielin.
Levyraati tekee paluun MTV:llä 20.
tammikuuta alkaen. Joka viikko tunnin ajan raatilaiset laittavat tuoretta
musiikkia paremmuusjärjestykseen ja pisteyttävät ne
yhdestä kymmeneen. Katsojat näkevät musiikkivideot, mutta raati kuulee vain biisit.
Lopuksi julistetaan viikon paras biisi, eli eniten pisteitä kerännyt teos.
Uusi Levyraati on kunnianosoitus klassikko-ohjelmalle aina pöydän muotoa myöten. Puhetta johtaa ja kappaleet valitsee Jenni Pääskysaari, joka on käsikirjoittanut ja luotsannut useita musiikkiohjelmia.
– Enpä olisi yhdeksänvuotiaana uskonut, että vaikka en päässyt musaluokalle, tulisin joskus liidaamaan legendaarista Levyraatia. Raadin puheenjohtajuus ja kuunneltavien kappaleiden valitseminen ovat iso ilo ja kunnia, Jenni kertoo MTV:n tiedotteessa.

– Musiikki on aina ollut elimellinen osa minua ja elämääni. Nyt saan kuunnella sitä myös työkseni ja tarjoilla raatilaisille ja katsojille tuoretta kotimaista ja ulkomaista musiikkia laajalla skaalalla. Tuntuu vähän liian hyvältä ollakseen totta. Uskon, että tällaisina myrskyisinä aikoina tarvitsemme musiikin eheyttävää ja parantavaa voimaa. Parhaimmillaan musiikki sujahtaa sinne, minne sanat eivät enää yllä, hän jatkaa.
Levyraadin vakiojäseninä nähdään musiikkialan vaikuttaja Asko Kallonen, dj, näyttelijä ja radiojuontaja Lina Schiffer, kitaristi Mikko Kosonen sekä muusikko ja tuottaja Väinö Karjalainen.
Vakiojäsenten lisäksi nähdään viikoittain vaihtuvia jäseniä, joista osa on julkisuudesta tuttuja ja osa ei. Kuka tahansa voi päästä siis jäseneksi. Ohjelmaan voi hakea raatilaiseksi joulukuun ajan MTV:n verkkosivuilta.
Lina Schiffer

Lina Schiffer on suomalais-italialainen DJ ja radiojuontaja, joka luotsaa yhdessä Taika Mannilan kanssa DREAM-radio-ohjelmaa YleX:llä ja dj-duoa. Lina opiskelee näyttelijäntaidetta Teatterikorkeakoulussa. R’n’B ja hip hop ovat pysyvä osa Linan mielenmaisemaa. Linan suurin tuki ja kumppani elämässä on huumori ja hän arvostaa itselle nauramisen taitoa. Hän kertoo olevansa pirskahteleva ja poikkitaiteellinen persoona, joka käyttää kieltä värikkäästi ja innostuen.
– Jos 2000-luvun alun R'n'B- ja rap-musiikista voisi väitellä tohtoriksi, olisin sen jo tehnyt. Nyt h-hetken lähestyessä oon opiskellut vanhoja jaksoja suurennuslasin kanssa. Haluun tuoda Remun Kunnon jortsukamaa! -kommentit takas. Mulle ei myöskään ole ongelma mainita esimerkiksi 1400-luvun etydit ja 50 Cent samassa lauseessa, Lina kertoo.
Asko Kallonen

Asko Kallonen on tunnettu kotimaisen musiikkialan vaikuttaja. Kallonen on toiminut yli 40 vuotta musiikin parissa ensin muusikkona ja biisintekijänä muun muassa Päät- ja Keba -yhtyeiden kitaristina. Tätä seuranneen radiouran jälkeen hän siirtyi levy-yhtiömaailmaan luotsaamaan artisteja. Viimeisimpänä Asko toimi Warner Musicin kotimaisen musiikin tuotantopäällikkönä A&R-tiimin vetäjänä sekä johtoryhmän jäsenenä.
– Näitä kaikkia osa-alueita ja niiden tuomaa kokemusta yhdistelemällä yritän innostua edelleen uusista biiseistä ja tuoda oman näkemykseni ohjelmaan ilman ennakkoluuloja ja luutuneita käsityksiä, siinä tosin tuskin ihan onnistuen, Asko toteaa.
Mikko Kosonen

Mikko Kosonen on ollut kohta 25 vuotta yksi Suomen työllistetyimmistä kitaristeista. Hän on esiintynyt kotimaisten artistien bändeissä Maija Vilkkumaasta Samuli Putroon, Cheekistä Juha Tapioon ja Samuli Edelmanista Anssi Kelaan. Kosonen on myös tv-ohjelmista tuttu ”päivystävä kitaristi” sekä kitaristina että bändiliiderinä, mutta myös yhteiskunnallisena kommentaattorina ja jopa Top Chef -tuomarina.
– Levyraati on hieno ja perinteikäs, minulle jo varhaislapsuudesta tuttu instituutio, ja onkin suuri kunnia saada olla osa ohjelmaa. On ylipäätään arvokasta, että tv:ssä on ohjelmia, joissa käsitellään kulttuuria ajan kanssa. Se on sivistyksen ydintä, Mikko toteaa.
Väinö Karjalainen

Väinö Karjalainen on muusikko, äänittäjä, miksaaja ja tuottaja, joka innostuu hyvin monenlaisesta musiikista yli genrerajojen ja vuosilukujen. Muusikko J. Karjalaisen poikanakin tunnettu Väinö on varttunut musiikin ympäröimänä ja tutustunut erilaisiin soittimiin ja laitteisiin jo lapsena. Myös oma bänditausta muun muassa Tiisu-yhtyeen basistina on kasvattanut arvostamaan musiikkia käsityönä, jossa ihmiset soittavat itse pelkän tietokoneohjelmoinnin sijaan. Hän innostuu eniten musiikista, jossa kuulee vahvasti tekijöiden oman äänen ja kädenjäljen.
– Kuuntelen työni puolesta musiikkia analyttisesti, mutta toisaalta minulla on taipumus innostua hyvistä, uusista asioista spontaanilla tunnepohjaisella tasolla. Levyraadissa pyrin tasapainottamaan näitä puolia. Analyyttisempi kuuntelu ei tarkoita tunneköyhää lähestymistä musiikkiin, eikä fiilispohjainen innostuminen tarkoita, etteikö musiikkia voisi analysoida tarkemmin, Väinö kertoo.
Levyraati palaa! Muistatko kaikki nämä aiemmat Levyraati-juontajat?

Levyraati alkaa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla 30. tammikuuta alkaen.