Katso logo

Tällaisia juridisia sopimuksia Ensitreffit alttarilla -parit tekevät: Avioehto, testamentti…

Tällaisia juridisia sopimuksia Ensitreffit alttarilla -parit tekevät: Avioehto, testamentti…
Ensitreffit alttarilla (1) Kausi 10 - Kausi 10, 1/13. Ensitreffit alttarilla palaa uusin jaksoin. Asiantuntijat yhdistvt toisilleen sopivat parit, jotka kohtaavat ensimmisen kerran alttarilla. Luvassa on jnnityst, kun mukaan valitut odottavat uuden elmn alkua. Ohjelmassa tositarkoituksella kumppania etsivt parit avioituvat asiantuntijoiden valitseman puolison kanssa ensitapaamisella. Rakkauden kes voi alkaa.

Katsojat eivät tule ehkä ajatelleeksi, millaisia ennakkovalmisteluja Ensitreffit alttarilla -ohjelmaan kuuluu.

Mainos
Mainos päättyy

Uusi Ensitreffit alttarilla -kausi käynnistyy tänään tiistaina 10. lokakuuta, kun kuusi sinkkua naitetaan sokkoina toisilleen.

Asiantuntijoina tälläkin kaudella toimivat kirkkoherra Kari Kanala, ratkaisukeskeinen terapeutti Hanna Myllymaa ja erityistason seksuaaliterapeutti Tapani Alanen.

Hanna Myllymaa kertoo ensimmäisessä jaksossa, millaista byrokratiaa ohjelmassa nähtäviin avioliittojen solmimisiin liittyy ja millaisia asioita osallistujat joutuvat pohtimaan.

– Tämä Ensitreffit alttarilla -prosessi on juridisessa mielessä aika monipolvinen, eli osallistujille paitsi tehdään kuulutukset, niin tähän liittyy myös avioehto, ja tähän liittyy testamentin tekeminen. Eli paljon tällaista juridista, joka nostattaa tämän prosessin vakavuusastetta, hän lausuu.

Mainos
Mainos päättyy

Nämä parit avioituvat uudella Ensitreffit alttarilla -kaudella – yhden parin kipinän syttymistä asiantuntija epäröi

Ohjelmassa avioituva Matti myöntää jaksossa, että tällaisten asioiden miettiminen on yllättävää.

– Testamentti. Aika pysäyttäväkin hetki. Jos puhutaan elämänkumppanuudesta, niin kyllähän silloin on syytä puhua myös elämän päättymisestä, hän päättelee.

Myllymaa toteaa, että tämänkaltaiset asiat usein konkretisoivat osallistujille tilanteen vakavuuden ja sitoutumisen syvyyden.

– Onks tää ihan totta? Ja apua, vähän pelko myöskin, hän kuvailee yleisiä tuntemuksia.

Ensitreffit alttarilla MTV:llä tiistaisin 10.10. alkaen.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan