Tähdet tähdet: Rokkituomari tyrmäsi Mikael Forsbyn erikoisen biisivalinnan: "Tämän takia lopetin Euroviisujen katsomisen"
Viihteellisen Tähdet tähdet -laulukisan kolmannen jakson Euroviisu-teema koitui Mikael Forsbyn kohtaloksi.
Jaksossa kuultiin nostalgisia viisuja vuosien varrelta, kuten Ruotsin Euphoria, Norjan Fairytale ja Katri Helenan vuoden 1979 kisakappale Katson sineen taivaan.
Ainoastaan Mikael oli valinnut kappaleen Euroviisujen ulkopuolelta. Hänen laulamaansa Jaja Ding Dongia ei ole koskaan kuultu laulukilpailussa, vaan se on tuttu Will Ferrellin ja Rachel McAdamsin tähdittämästä elokuvasta Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, joka on todellinen rakkaudenosoitus viisuille.
Yksi asia osoittautuu kilpailijoille liian vaikeaksi Farmi Suomessa: ”Täysi vitsi”
– Tämä oli käsittämätön kombinaatio naiivia iloa, kuin baijerilainen tanssimusa goes amerikkalainen foliohattu, tuomaristossa istuva oopperan ammattilainen Lilli Paasikivi arvioi Mikaelin esitystä.
Myöskään tuomarit Sami Yaffa ja Juuso Mäkilähde eivät lämmenneet leffaklassikolle.
– Juuri tällaisten biisien takia lopetin Euroviisujen katselun, Sami naurahtaa.
Illan parhaaksi esiintyjäksi studioyleisö äänesti Konsta Hietasen, ja pudotusuhan alle Mikaelin rinnalla joutui joutui Meiju Suvas.
Mikael otti tappion vastaan hymyissä suin.
– Minulla oli huippuhauskaa. Tämä oli maailman paras kokemus. Kiitos, että sain olla mukana, Mikael iloitsi.
Kauniit ja rohkeat -juonipaljastukset: Sheila odottaa tuomarin päätöstä
