Suuren seikkailun semifinaalissa hurja onnettomuus – lääkäri ryntää voihkivan kilpailijan luo

Lapin seikkailukilpailussa 18.5. yksi kilpailijoista loukkaantui kesken kaksintaistelun.
Suuren seikkailun semifinaali käytiin 18. toukokuuta. Jesse Markin ja Joonas Saartamo selvittivät tiensä finaaliin jo aiemmin jakson aikana. Hanna Tikander ja Marko Maunuksela kisasivat finaalipaikasta kaksintaistelussa, josta toinen joutuisi kotimatkalle.
Hannan ja Jessen tehtävänä oli porata käsipainolla jääpainoon neljä köyden mentävää reikää. Jokaisesta poratusta reiästä kilpailija sai käydä kiipeämässä tornista numeron, laatikon lukon avaavaan numerosarjaan. Kun kaikki neljä numeroa oli kerätty, kilpailija pujotteli köydet jään reikiin, ja vetu jääpainon pois laatikon päältä.
Hanna porasi ensimmäisen reiän Markoa nopeammin, ja lähti kiipeämään köyttä pitkin torniin. Köysi oli liukas sateen vuoksi.
– Pienillä käsilläni yritin kurotella sinne numerolle ja vähän puskea siihen voimaa alta, että se lentäisi sieltä alas. Mutta eihän se sieltä koukusta sillä tavalla irronnut. Voimat alkoivat loppumaan, Hanna kertasi tilannetta kameralle.

Marko sai Hannan kiinni ja ensimmäisen numeron alas. Hanna pudottautui maan tasalle ja yritti kiivetä uudelleen.
– Sit mä lähdin vaan täysillä puskemaan ylöspäin ja sit en ihan tiedä, mitä siinä tapahtui, Hanna sanoi.
– Kuulin kun Hanna lähti kiipeämään. Hannan kanssa kolme viikkoa eläneenä, kuulin äänestä, että ylös pääseminen ei ollut ihan yksinkertaista ja helppoa, Marko kertoi.
Yhtäkkiä Hannan ote lipesi. Hän valui kovaa vauhtia köyttä alas ja putosi puolesta välistä maahan kyljelleen. Hanna jäi pitelemään vatsaansa.
– En ihan tarkkaan tiedä, mitä tapahtui. Olin selin sinnepäin. Kuulin tömähdyksen ja sitten hetken päästä alkoi kuulumaan vähän itkua, Marko muisteli tilannetta.

Tuotannon henkilöitä kiiruhti Hannan luokse lääkärin kanssa.
– Oletko kunnossa? Juontaja Jaana Pelkonen kysyi.
Hanna piti käsiä kasvoillaan ja voihki kivusta.
– Mulla meni alavatsasta kurkkuun iso vihlaisu ja ilmat menivät pihalle, Hanna kertasi tapahtunutta siirtyessään lääkärin mönkijän kyytiin.
Jaana kertoi tilanteen Markolle, ja kaksintaistelu keskeytettiin.
– Harmillinen homma. Toivotaan, että Hanna on kunnossa ja selvitään säikähdyksellä tästä, Marko poistui areenalta.
Finaalijaksossa perjantaina 24. toukokuuta selviää, miten tilanne vaikuttaa ohjelman finaaliin.