Katso logo

Suomen kaunein koti uudistuu – Hanna Sumari saa rinnalleen uudet tuomarit

Suomen kaunein koti

Sisustusohjelma jatkuu uusin jaksoin syyskuussa.

Mainos
Mainos päättyy

Suomen kaunein koti -ohjelma jatkuu uusin jaksoin 3. syyskuuta. Sisustusohjelma uudistuu tuoreella kaudella, kun Hanna Sumari saa rinnalleen kaksi uutta tuomaria.

Hannan lisäksi kauden tuomareina toimivat sisustusarkkitehti Joanna Amemori ja arkkitehti Pekka Pakkanen. He valitsevat 30 kodista 10 finalistia, joista katsojat äänestävät kauden voittajan. Voittaja saa 10 000 euroa sisutushaaveiden toteuttamiseen.

– Joanna ja Pekka tuovat ohjelmaan täysin uusia näkökulmia. He ovat avanneet minulle uusia polkuja ja virikkeitä siihen, millainen on kaunis koti, hyvä arkkitehtuuri ja hyvä maku. Olen nauttinut suuresti työskentelystä näiden ihanuuksien kanssa, Hanna kertoo MTV:n tiedotteessa.

Mainos
Mainos päättyy

– Joanna ja Pekka ja heidän tietonsa ja näkemyksensä innoittavat minua suuresti! Heillä on vankkaa ja syvällistä tietoa ja raikkaita näkemyksiä sekä arkkitehtuurista että sisustusarkkitehtuurista, hän jatkaa.

Kauden erikoisjaksossa käydään muusikko Iiro Rantalan, näyttelijä Lotta Kuusiston ja näyttelijä Anja Pohjola-Sirénin luona.

Joanna Amemori

Helsinkiläinen arkkitehti suunnittelee koteja ja liiketiloja. Hänen työhönsä kuuluvat tila- ja pintamateriaaliratkaisut, kalustesuunnitelmat ja stailaus.

– Tuntuu etuoikeutetulta päästä kyläilemään ihmisten kauniissa kodeissa. Koti on aina hyvin henkilökohtainen ja tärkeä paikka ihmisille. On erityistä, että asukkaat ovat valmiita kutsumaan tuomariston myötä kaikki katsojat kylään katsomaan tapaa, jolla he ovat arkeansa ja juhlaansa rakentaneet. Joskus tuntuu raa'alta laittaa näin henkilökohtaisia paikkoja arvostelun alaiseksi ja järjestykseen, Joanna sanoo tiedotteessa.

Suomen kaunein koti

– Etukäteen minua mietitytti se, pystyisinkö siihen. Päätin kuitenkin lähestyä rooliani siten, että annan ammattini puolesta vinkkejä katsojille, miten saavuttaa asiat, jotka ovat kodeissa erityisen onnistuneita. Ja toisaalta miten korjata ne seikat, jotka tuntuvat haastavilta tai hieman puolitiehen jääneiltä. Jää katsojan oman mielipiteen ja mieltymysten varaan onko näistä seikoista samaa mieltä, koti on temmellyskenttä, missä ei varsinaisia kiveen hakattuja sääntöjä ole.

Mainos
Mainos päättyy

Pekka Pakkanen

Pekka on katsojille ohjelman ensimmäiseltä kaudelta tuttu. Pakkanen on perustanut vuonna 2019 arkkitehtitoimiston, ja se etsii vastauksia ilmasto- ja biodiversiteettikriiseihin korkealaatuisen ja kestävän arkkitehtuurin keinoilla. Pekka on voittanut lukuisia alansa kilpailuja. Lisäksi hän muun muassa luennoi Aalto-yliopistolla ja vetää Arkkitehtuuria-podcastia.

– Sisustus ja arkkitehtuuri mielletään nykyisin selkeästi enemmän toistensa jatkumona kuin 10 vuotta sitten ohjelman ensimmäisen kauden aikaan. Sisustusta ei nähdä enää valkoisena ylimaalauksena, jota somistetaan tunnistettavilla designobjekteilla ja pakollisilla sisustuselementeillä, vaan kodeissa on nykyisin luonnetta, persoonaa ja uskallusta, Pekka kommentoi tiedotteessa.

Suomen kaunein koti

– Parasta kaudessa ovat olleet positiiviset yllätykset, joita on riittänyt. Jokainen koti on ollut tutkimusretki tuntemattomaan. Uusi kausi tarjoilee laajan kattauksen täysin erilaisia asumisen malleja, joista kaikkein parhaissa on toiminnallisuus, persoonallisuus ja kauneus kasvavat ympäristönsä lähtökohdista ilman että jäävät sen vangiksi.

Suomen kaunein koti 3.9. alkaen MTV3:lla ja MTV Katsomossa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan