Katso logo

Selviytyjät-voittaja Mia Haataja paljastaa, mitä saarella tapahtui kameroiden sammuttua: ”Joidenkin kemiat eivät toimi”

Selviytyjät-voittaja Mia Haataja paljastaa, mitä saarella tapahtui kameroiden sammuttua: ”Joidenkin kemiat eivät toimi”

Selviytyjät Suomen voittanut Mia Haataja kertoo tapahtumista kulissien takana.

Mainos
Mainos päättyy

Selviytyjät Suomen voiton ja 30 000 euroa vei radiojuontaja Mia ”Millu” Haataja.

Mia kertoo Katsolle, että ohjelman katsominen tv:stä on tuntunut hänestä siltä, että mukana on hyvin vähän materiaalia verrattuna siihen, mitä kaikkea todellisuudessa tapahtui. Kilpailijat viettivät autiosaarella useita viikkoja, ja heitä kuvattiin lähestulkoon koko ajan. Vain yöaikaan kuvaajia ei ollut paikalla.

– Aika tuntui loputtoman pitkälle. Tv:ssä ei näy sitä läpän heittoa ja hengailua leirissä, mitä se suurimmalta osalta on. Ei se ole sellaista, miltä se ehkä tv:ssä näyttää, että pusikoissa juostaan koko ajan vuoron perään juttelemassa. Yleisfiilis ja tunnelma olivat tosi hersyviä. Meillä oli oikeasti hauskaa toistemme kanssa, ja yritimme jokainen omalta osaltamme tehdä siitä mahdollisimman hauskan kokemuksen, Mia muistelee.

Mia ystävystyi erityisesti Mikael Renwallin kanssa.
Mia ystävystyi erityisesti Mikael Renwallin kanssa.
Mainos
Mainos päättyy

Koska luppoaikaa ja odottelua kilpailijoilla oli valtavasti, ilman ylimääräisiä huvituksia heidän piti keksiä niitä itse.

– Tietysti piti etsiä polttopuita ja touhottaa leirissä, mutta tosi paljon tutustuttiin vain toisiimme. Me keskustelimme hirveästi ja yritimme keksiä pienimpiäkin virikkeitä, että mennään vaikka jonnekin kallioille ja leikitään, että siellä on spa, kun oli kivet ja vedet ja hienon näköinen ympäristö.

Mia toteaa, ettei tavallisessa elämässä tule koskaan tutustuttua uusiin ihmisiin yhtä intensiivisesti siten, että heidän kanssaan viettää enemmän aikaa kuin muiden ihmisten kanssa ehkä jopa vuosiin.

– En mä missään myöskään tapaan noin paljon erilaisia tyyppejä, joiden kanssa  keskustellaan väistämättäkin tosi paljon, niin se oli kyllä siistiä, hän fiilistelee.

Kisojen välissä odottelua oli paljon.
Kisojen välissä odottelua oli paljon.
Mainos
Mainos päättyy

Isossa porukassa oli Mian mukaan hyvä meininki, vaikka ohjelmassakin tuli ilmi, etteivät kaikki tulleet niin luontevasti juttuun keskenään.

– En osaa sanoa muuta kuin oman näkemykseni ja miltä minusta tuntui, mutta totta kai on ilmiselvää, että kun on niin paljon erilaisia ihmisiä, niin joidenkin kemiat toimivat, joidenkin eivät välttämättä yhtään. Silti siellä ei mun mielestä ollut semmoista havaittavissa, että joku ei yrittäisi yhtään. Kaikki halusivat pitää fiiliksen leirissä mahdollisimman hyvänä.

Selviytyjät Suomi katsottavissa Ruudussa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan