
Sanna Marin on esitellyt ennenkin tanssiliikkeitään – muistatko tämän tv-esiintymisen?
Bilekohun keskelle joutunut pääministeri Sanna Marin on kertonut tv:ssä, mikä saa hänen lanteensa liikkeelle.
Pääministeri Sanna Marin paljasti tanssiliikkeensä suomalaisille jo kauan ennen kuin internetissä alkoi levitä videoita Marinista bilettämässä yksityisjuhlista.
Marin oli vieraana Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa lokauussa 2021. Maria Veitola ehdotti Marinille musiikin soittamista, kun kaksikko oli meikkaamassa.
– Mulla on tosi vanhoja biisejä, joita kuuntelen. Mulle nauretaan, koska kaikki mun biisit ovat 1990 -tai 2000-luvun alusta, Marin paljasti.
Marin laittoi soimaan The Chemical Brothers -brittiyhtyeen Go-kappaleen, joka on Marinin mielestä "hyvä aamubiisi". Kun Go lähti soimaan, pääministeri alkoi hytkyä biisin tahdissa.
– Pitää olla energiaa aamuisin, Marin sanoi.
– Sitten mä popitan täällä napit korvilla, jorailen ja meikkaan.
– Ja sun perhe vielä nukkuu, vai ovatko he jo jossain vai ovatko jo lähteneet, Veitola uteli.
– Ne ovat tuolla olkkarissa juomassa kahvia ja syömässä aamiaista, Marin vastasi.
Kommentti: Sanna Marinin Yökylässä-jakso on tarkkaan harkittua näytelmää

Sitten Marin heilutti musiikin tahtiin käsiään peilin edessä.
– Mun mies sanoi mulle, että älä sitten tee mitään noloa siinä ohjelmassa, Marin nauroi.
– Popitan ja tanssin.
Marin nosti kätensä ilmaan ja lauloi äänettömästi kappaleen tahdissa, eli lipsynkkasi. Seuraavaksi biisi vaihtuu Fatboy Slimin Ganster Trippiksi vuodelta 1998.
– Jos kaipaat klassikkovinkkejä, niin multa löytyy, Marin vinkkasi ja jatkoi silmärajaustensa tekoa.

Marin kertoi lempimusiikistaan myös toukokuussa 2021, kun hän oli vieraana Joonas Nordman Show’ssa. Ohjelma tulee uusintana Subilla perjantaina 9. syyskuuta kello 21.00.
– Tässä ammatissa, se on ehkä surullistakin, mutta parasta päivässä on se pieni hetki, kun laittautuu, kuuntelee musaa ja juo kahvia, Marin avautui.
Juontaja Joonas Nordman sanoi tietävänsä, että yksi Marinin suosikkiyhtyeistä on Rage Against The Machine.
– Onko se lenkkimusaa?, Nordman kysyy.
– Se on ehkä enemmän (lenkkimusaa), mutta se sopii myös silloin, kun valmistautuu hallituksen neuvotteluihin. Kehysriihen aikana tuli paljon kuunneltua The Battle of Los Angeles -levyä, Marin vastasi.
On yksi aihe, josta Sanna Ukkola ei mediassa puhuisi: Sanna Marinin vaatteet
Sanna Marin nähdään Netflixissä – hörppii kahvia kansainvälisen tähtijuontajan kanssa