Katso logo

Riku Nieminen ulvoo kivusta Erikoisjoukoissa: "Ei ole sääliä tarjolla"

Riku Nieminen ulvoo kivusta Erikoisjoukoissa: 'Ei ole sääliä tarjolla'
Erikoisjoukot, 3. kausi, 2025.

Näyttelijän lisäksi toinenkin kokelas joutuu kouluttajien silmätikuiksi.

Mainos
Mainos päättyy

Tiistaina 20. toukokuuta nähtävässä Erikoisjoukot-jaksossa päivä alkaa pääkouluttaja Janne Lehtosen vetämällä aamutreenillä.

– Tässä vaiheessa leiriä meillä on jäljellä enää kokelaiden parhaimmisto. Nämä viisi alkavat hahmottaa, mitä tämän leirin läpipääseminen oikeasti vaatii. Löysäilyä ei enää katsota sormien läpi, kouluttaja sanoo.

Daniel Ahola on ollut leirin yksi kovimmista suoriutujista, mutta kymmenennen aamun harjoitus ottaa koville.

Mainos
Mainos päättyy

– Jos on pienikin ajatuksen siemen luovuttamisesta, ne (kouluttajat) antavat syitä tehdä sen. Se vaatii kovaa omistautumista ajatukselle, että vedän loppuun asti, mitä ikinä kävi, Daniel toteaa.

Leirin kymmenes päivä on aamusta lähtien haastava Daniel Aholalle.
Leirin kymmenes päivä on aamusta lähtien haastava Daniel Aholalle.

Kun aurinko on noussut, kokelaat kuljetetaan huputettuina seuraavan tehtävän suorituspaikkaan kaivoslammen lähistölle.

– Teitä on viisi rivissä. Olette päässeet jo pitkälle, mutta tämä ei vielä ole mikään maali. Teistä ei kaikki tule pääsemään loppuun asti. 

– Ne, jotka pääsevät, tietävät, mitä pitää tehdä, kun sitä pyydetään. Pitää antaa 110 prosenttia koko ajan ihan jokaisessa tehtävässä, Janne ilmoittaa.

Tiukka tuomio kouluttajilta

Tehtävässä kokelaiden on siirrettävä painava vene kohti kaivoslammen rantaa. Painolastia lisää veneessä istuva kokelas. 

Mainos
Mainos päättyy

Ryhmänjohtajana toimii tehtävän ajan Daniel.

– Minulla on tunne, että jossain kohtaa voi tulla pieniä huomiovirheitä, Daniel myöntää. 

Nopeasti ryhmä havaitsee, ettei Daniel saa porukkaa toimimaan, joten muut kokelaat ottavat vastuun ohjaamisesta.

– Huonon johtajan alaisena muu ryhmä joutuu tekemään turhaa duunia ja paikkailemaan johtajan tekemiä virheitä. Taistelukentällä sen kaltainen tilanne on kestämätön ja johtaa turhiin kuolemiin, kouluttaja Matias Petäistö muistuttaa.

Kouluttajat seurasivat silmä tarkkana kokelaiden tehtävänsuoritusta.
Kouluttajat seurasivat silmä tarkkana kokelaiden tehtävänsuoritusta.

Rikun on vaikea sietää painavan veneen aiheuttamaa kipua. Kestääkseen hän ähkii ja karjuu.

Mainos
Mainos päättyy

– Numero kymppi, nyt se turpa kiinni. Lopeta se v***n kiljuminen, kouluttaja huutaa ärsyyntyneenä.

Matiakselta ei heru empatiaa kivuissa mölisevälle näyttelijälle.

– Jos sinulla on voimia huutaa ja mölistä, on sinulla aivan varmasti vielä voimia jäljellä oikeaan suoritukseenkin. Keskity tehtävään, älä mihinkään muuhun. Täällä ei ole sääliä tarjolla, entinen erikoisjoukkojen sotilas toteaa. 

Päivän päätteeksi kouluttajien teltassa rankataan kokelaita.

– Fyysisesti heikoin on vitonen (Kerttu Rissanen), vaikka onkin kova tekemään. Henkisesti heikoin saattaa minun mielestäni olla 12 (Daniel Ahola), Jan Knutti nimeää.

– Juuri eilen kuulusteluissa hänelle (Daniel) sanottiin, että nyt pitää ryhtyä petraamaan ja ottaa roolia, Janne jatkaa.

Erikoisjoukot nähdään tiistaisin klo 21.00 Nelosella sekä Ruudussa. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan