Raili Hulkkonen on enemmän kuin meikkaaja - näin hän vaikuttaa TTK-kulisseissa

Meikkitaiteilijan sunnuntait studiolla kulkevat kuin junat minuuttiaikataululla.
Meikkitaiteilija Raili Hulkkonen on rautainen ammattilainen. Alle parikymppisenä vuonna 1965 hän valmistui helsinkiläisestä kosmetologikoulusta ja on sittemmin noussut julkkisten luottomeikkaajaksi. Lehtikuvausten ohessa hän pyörittää omaa yritystä, kouluttaa ja on mukana televisiotuotannoissa, kuten Tanssii tähtien kanssa, jonka maskeeraustiimiin Raili on kuulunut ohjelman alusta asti.
– TTK:ssa on osattava tehdä nopeita päätöksiä, koska aikaa ei ole. Tiedän torstaisin seuraavan lähetyksen tanssit ja kappaleet, joten fiilikseen päästäkseni kuuntelen aina etukäteen parien musiikin ja otan huomioon tanssijoiden toiveet, Raili kertoo.
Raili on hetkessä eläjä, mikä näkyy työssä niin, ettei hän suunnittele tähtiparien meikkejä liiaksi etukäteen. Luovuudelle ja viime hetken inspiraatiolle on jätettävä tilaa.
– Kun katson ihmiseen, saan ahaa-elämyksiä. Vaikka suunnittelen meikkiä jo kotona, jätän viimeistelyn studiolle.
Takahuoneen tsemppari
Meikkitaiteilija on tottunut pitkiin työpäiviin, ja Tanssii tähtien kanssa -livesunnuntai on yksi tällaisista. Raililla on tapana mennä studiolle aamulla kello 10–11 fiilistelemään ennen meikkirumban alkua. Rumba on hidas tanssi, joten maskeeraushuoneen työpäivää kuvaisi paremminkin nopea jive tai quickstep.
Jokaiseen meikkiin on varattu 45 minuuttia, eikä aikataulusta ole varaa lipsua. Raili ihailee, kuinka TTK-sunnuntait kulkevat ammattilaisten käsissä kuin juna: sovitus, kampaus, meikki, kenraali, show.
– Tunnelma maskissa on erittäin hyvä. Tanssijat eivät ole omalla alueellaan, joten heitä saattaa jännittää. Toivomme, että maskista jokainen lähtee selkä suorana, pää pystyssä ja hyvällä mielellä, Raili sanoo.

Raili ei suinkaan vastaa yksin isosta produktiosta. Kaikkiaan maskitiimissä on neljä ammatti-ihmistä, jotka jakavat työt tasan. Raili korostaa, ettei esiintymismeikki ole tarpeen vain naisille, vaan miehet yhtä lailla kaipaavat ehostusta.
– Miesten pohjan tulee olla pysyvämpi, sillä he usein hikoilevat enemmän, Raili muistuttaa.
Meikkitaiteilijan päivä kestää yhtä pitkään kuin livelähetys. Kun katsojat hengähtävät mainoskatkon ajan, tekee Raili rutiiniomaisen tarkistuskierroksensa.
– Katson, että Vapulla (Pimiä) on puuteria ja huulipunaa. Käyn tarkistamassa myös Erkun (Ernest Lawson), tuomarit ja tanssivuoroaan odottavat parit. Jokainen pari katsotaan ennen parketille menoa, Raili listaa.
"Nopeus on valttini"
Takahuoneessa Raili kollegojensa kanssa seuraa ruudulta silmä tarkkana tanssiesityksiä. Toistamiseen, sillä meikkaajat ja kampaajat ovat istuneet yleisössä myös kenraaliharjoituksen.
Kameroiden sammuttua media aloittaa oman työnsä haastattelemalla tähtipareja. Ennen kotiinlähtöä Raili vielä korjaa kuvausten varalta parien meikkiä.

Raili jaksaa pitkät studiopäivät, koska ei ehdi väsähtää. Koko ajan on oltava hereillä, koska päivä hujahtaa minuuttiaikataululla. Ja saahan sitä istuskella, kun parit tanssivat, Raili naurahtaa.
– TTK:ssa saan tehdä erilaisia lookeja, se on monipuolista työtä. Valttini on saada nopeasti hyvää tulosta. Tämä on koko perheen ohjelma, jota seurataan sukupuoleen ja ikään katsomatta. Kaikki saavat nauttia kauniista liikkeestä, vaatteista ja lookista, TTK:sta tulee hyvä mieli, Raili iloitsee.
Tanssii tähtien kanssa nähdään MTV3:lla ja Katsomossa sunnuntaisin klo 19.30.