Katso logo

Paavo Nurmesta elokuva – vain harva muistaa tämän juoksijalegendan pahimman kilpakumppanin

mestarit
Mainos
Mainos päättyy

Juoksijalegenda Paavo Nurmesta ja hänen pahimmasta kilpakumppanistaan Ville Ritolasta tehdään elokuva Mestari ja haastaja, joka saa ensi-iltansa elokuvateattereissa syksyllä 2024. 

1920-luvulla kaksi nimeä hallitsi kestävyysjuoksun maailman kärkitilastoja. Paavo Nurmi oli legenda jo eläessään, mutta Ville Ritolan muistaa enää harva. Nämä toistensa pahimmat kilpakumppanit olivat keskenään lähes kaikin tavoin erilaisia, mutta jakoivat intohimon voittamiseen.

Elokuvan tapahtumat sijoittuvat 1920-luvun Suomeen ja New Yorkiin sekä Pariisin ja Amsterdamin olympialaisiin ja kertovat Nurmen ja Ritolan kamppailusta itseään ja toisiaan vastaan. 

Historiallisen draamaelokuvan pääosissa nähdään Miro Lopperi Ville Ritolana ja Olli Riipinen Paavo Nurmena. Muissa rooleissa nähdään muun muassa Satu-Tuuli Karhu, joka esittää Villen vaimoa Selma Ritolaa sekä Antti Lang, joka esittää Hannes Kolehmaista.

Mainos
Mainos päättyy

Disneyn uuden Arielin näyttelijävalinta puhuttaa – lapset haltioituivat: ”Äiti, hän on tummaihoinen!”

Ohjauksesta vastaa Aleksi Salmenperä, joka on myös käsikirjoittanut sen yhdessä Juha Karvasen kanssa. 

Suomen Olympiakomitea on mukana hankkeessa. 
– On todella hienoa, että Suomen kaikkien aikojen menestyneimmät juoksijat saavat vihdoin elokuvan. Historiallisen lisäkierteen tähän tuo se, että elokuva saa ensi-iltansa samaan aikaan, kun olympialaiset vuonna 2024 palaavat sadan vuoden tauon jälkeen Pariisiin, jossa Nurmi ja Ritola vuonna 1924 juoksivat Suomen maailmankartalle, kommentoi Suomen Olympiakomitean toimitusjohtaja Taina Susiluoto elokuvan levitysyhtiön Scandinavian Film Distributionin tiedotteessa.

Mestari ja haastaja elokuvateattereissa syksyllä 2024. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan